
1) Pomysł na ekranizację Olivera Twista podsunęła Romanowi Polańskiemu jego żona Emmanuelle Seigner. Wiedząc, że jej mąż chce zrealizować film, który mogłyby obejrzeć ich dzieci: Morgan i Elvis zasugerowała mu powieść Dickensa.
media-press.tv

2) Polański już od dawna był pod wrażeniem twórczości Charlesa Dickensa, uważając że pisał na tyle uniwersalnie, by tą samą narracją opisać to, co dzieje się współcześnie w krajach 3-go świata.
media-press.tv

3) Kolejnym wątkiem, który sprawił, że reżyser podszedł do filmu bardzo osobiście były bardzo podobne wątki autobiograficzne łączące go z pisarzem.
media-press.tv

4) Zarówno Dickens jak i Polański przeżyli w dzieciństwie tragiczny epizod, który zaciążył traumatycznie na ich życiu. Kiedy rodzina Dickensa została uwięziona za długi i spędziła 3 miesiące w strasznym londyńskim więzieniu, 10-latek oddany do pracy w fabryce czernidła do butów, zajmował się myciem słoików. Podobny epizod stał się udziałem Romana Polańskiego, który w krakowskim getcie pracował w fabryce produkującej papierowe torebki.
media-press.tv