
"Boyhood" (fot. screen: youtube.com)
Realizowany w krótkich okresach czasu między 2002 a 2013 rokiem, Boyhood to przełomowe wydarzenie filmowe opowiadające o 12 latach z życia pewnej rodziny. W centrum wydarzeń znajduje się Mason, który wspólnie z siostrą Samanthą zostaje zabrany w emocjonalną, transcendentną podróż przez lata dzieciństwa aż do dorosłości. Masona poznajemy, kiedy ma 6 lat i towarzyszymy mu aż do progu dorosłości.
materiały prasowe

"Snajper" (fot. materiały prasowe)
Żołnierz oddziału SEAL Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych Chris Kyle zostaje wysłany do Iraku w jednym celu - ma chronić innych uczestników misji. Dzięki niezwykle celnym strzałom ratuje życie wielu żołnierzom na polu walki, a w miarę jak wieści o jego odwadze zataczają coraz szersze kręgi, zyskuje przydomek „Legenda”. Jego sława dociera również za linię wroga. Pozbycie się Kyle’a staje się najważniejszym celem rebeliantów, którzy wyznaczają nagrodę za jego głowę. Jednocześnie żołnierz toczy innego rodzaju bitwę - na własnym, rodzinnym froncie. Choć przebywa na drugim końcu świata, stara się być dobrym mężem i ojcem. Mimo zagrożeń i dotkliwej rozłąki z rodziną Chris służy w Iraku cztery kolejne zmiany, stając się uosobieniem dewizy żołnierzy z oddziału SEAL: „Nie zostawiamy nikogo”. Po powrocie do dzieci i żony, Tayi (Sienna Miller), przekonuje się jednak, że nie potrafi zapomnieć o wojnie.
materiały prasowe

"Whiplash" (fot. materiały prasowe)
Obiecujący młody perkusista Andrew Neyman trafia do prestiżowej akademii muzycznej, pod skrzydła wybitnego profesora Terence’a Fletchera. Jego metody nauczania okrutne - zmusza uczniów do nieludzkiego wysiłku, poniża fizycznie i psychicznie. A wszystko po ty, by jego podopieczni osiągnęli doskonałość. Neyman i Fletchera to bardzo silne osobowości. Film pokazuje walkę ich obu o dominację i osiągnięcie sukcesu. W sugestywny sposób ukazuje też ogromne cierpienie, pot i łzy.
materiały prasowe

"Teoria wszystkiego" (fot. materiały prasowe)
W 1963 roku Stephen Hawking (Eddie Redmayne), student astronomii i kosmologii na Uniwersytecie w Cambridge ma już osiągnięcia w swojej dziedzinie i ambicje znalezienia "prostego, ale wymownego wytłumaczenia" wszechświata. Osobiste doświadczenia otwierają przed nim inne, zupełne nieznane terytoria. Stephen zakochuje się w koleżance, studentce nauk humanistycznych, Jane Wilde (Felicity Jones). Jednak w wieku 21 lat ten młody i znakomicie zapowiadający się naukowiec otrzymuje druzgocącą diagnozę: stwardnienie zanikowe boczne. Jak wyrokują lekarze, choroba w krótkim czasie zaatakuje jego sprawność ruchową i ograniczy możliwość porozumiewania się. Jednak miłość Jane, jej wsparcie i determinacja okazują się nieocenione. Mając u boku kochającą żonę, Stephen nie dopuszcza do siebie myśli, że postawiona przez lekarzy diagnoza może być ostateczna. Jane zachęca męża, żeby ukończył doktorat, w którym pojawiają się zaczątki słynnej teorii o stworzeniu wszechświata. Po jego entuzjastycznym przyjęciu Stephen pochyla się nad kolejnym naukowym wyzwaniem, zgłębiając zagadnienie, które stało się w jego życiu rzeczą niezwykle cenną - czas.
materiały prasowe