
Kultowe seriale młodzieżowe w PRL: Przygody psa Cywila
Przygody psa Cywila – polski czarno-biały serial telewizyjny zrealizowany w latach 1968-1970.
Fabuła toczy się wokół losów nadmiarowego szczeniaka rasy owczarek niemiecki, podopiecznego sierżanta Walczaka – milicjanta z oddziału zajmującego się tresurą i wykorzystaniem specjalnie szkolonych psów milicyjnych.
Pies Cywil przeznaczony pierwotnie do uśpienia, skierowany zostaje później do domu dziecka jako podopieczny dzieci, skąd jednak ucieka i powraca do milicyjnego ośrodka szkolenia psów.
Każdy z odcinków w sensacyjnej otoczce prezentuje metodę wykorzystania psów w pracy milicji.

Kultowe seriale młodzieżowe w PRL: Szatan z siódmej klasy
Szatan z siódmej klasy – polski serial na podstawie powieści dla młodzieży Kornela Makuszyńskiego.
Głównym bohaterem jest Adam Cisowski, mądry i logicznie myślący chłopiec z żyłką detektywistyczną. Powieść opowiada o tajemnicy z czasów wojen napoleońskich – zagadce, którą Adaś, wraz z rodziną Gąsowskich będzie musiał rozwiązać.

Kultowe seriale młodzieżowe w PRL: Podróż za jeden uśmiech
Podróż za jeden uśmiech – polski czarno-biały serial telewizyjny dla dzieci i młodzieży z 1971 roku, według powieści pod tym samym tytułem autorstwa Adama Bahdaja. W 1972 na bazie serialu powstał kinowy film pełnometrażowy.
Dwóch chłopców wybiera się pociągiem nad Morze Bałtyckie. W wyniku zamieszania gubią gdzieś przeznaczone na podróż pieniądze. To ich jednak nie załamuje i rozpoczynają podróż z Krakowa (z Warszawy w książce) nad morze – podróż wszystkimi możliwymi środkami transportu – podróż za jeden uśmiech. Poldek i Duduś, główni bohaterowie podróżują autostopem, poznają przy tym nowych, ciekawych ludzi i przeżywają niesamowite przygody. Rozpieszczony przez rodziców Duduś przeżywa wewnętrzną przemianę, podróżując przez Polskę z cygańskim taborem.
Ich nietuzinkowa determinacja dojazdu do matek na Hel (Międzywodzie na wyspie Wolin w książce) bez pieniędzy zostaje nagrodzona. Chłopcy docierają na miejsce cali i zdrowi (choć każdy w inny sposób).

Kultowe seriale młodzieżowe w PRL: Dziewczyna i chłopak
Dziewczyna i chłopak – polski serial telewizyjny w reżyserii Stanisława Lotha z roku 1977, luźna adaptacja filmowa książki Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek Hanny Ożogowskiej.
W Warszawie mieszka dwójka bliźniaczo podobnego do siebie rodzeństwa: Tomek i Tosia (w ich role wcieliło się rodzeństwo, nie bliźniacze Anna Sieniawska i rok starszy Wojciech Sieniawski).
Przed wyjazdem na wakacje, w tajemnicy przed rodzicami rodzeństwo zamienia się rolami. Tomek jako Tosia trafia do ciotki na wieś, podczas gdy Tosia jako Tomek udaje się do leśniczówki będącej we władaniu ich krewnego.
Damsko-męskie qui pro quo prowadzi do rozlicznych, często komicznych, epizodów.