
Kultowe seriale młodzieżowe w PRL: Stawiam na Tolka Banana
Stawiam na Tolka Banana – polski 7-odcinkowy, czarno-biały serial telewizyjny z 1973 r. w reżyserii Stanisława Jędryki, nakręcony na podstawie powieści młodzieżowej pod tym samym tytułem autorstwa Adama Bahdaja z 1966 r. Opowiada o warszawskiej grupce tzw. trudnej młodzieży, na którą miała pozytywny wpływ romantyczna postać Tolka Banana.
W 1995 r. Stanisław Jędryka nakręcił film dokumentalny Tolek Banan i inni z udziałem aktorów głównych ról serialu.

Kultowe seriale młodzieżowe w PRL: Pan Samochodzik i templariusze
Samochodzik i templariusze – polski serial telewizyjny dla młodzieży, zrealizowany w 1971 na podstawie powieści Zbigniewa Nienackiego Pan Samochodzik i templariusze.
Pan Samochodzik, w którego postać wciela się Stanisław Mikulski – historyk sztuki i detektyw amator oraz posiadacz niezwykłego samochodu, poszukuje ukrytych skarbów templariuszy. Dużą pomoc okazują mu zaprzyjaźnieni harcerze.

Kultowe seriale młodzieżowe w PRL: Wakacje z duchami
Wakacje z duchami – polski czarno-biały serial telewizyjny dla młodzieży, zrealizowany na podstawie powieści pod tym samym tytułem autorstwa Adama Bahdaja, po raz pierwszy wyemitowany w 1971.
Trójka chłopców spędza wakacje u ciotki w leśniczówce, w pobliżu starego zamku. W zamku ponoć straszy, więc bohaterowie opowieści postanawiają to zbadać, zwłaszcza że w okolicy kręcą się różni podejrzani osobnicy, a na wakacje do cioci właśnie przyjechała dziewczyna (Jola „Dziewiątka”).
Wkrótce bohaterowie wykrywają spiski i zmowy, o których informują komendanta MO. Mają wiele przygód i kłopotów na drodze do rozwiązania zagadek.

Kultowe seriale młodzieżowe w PRL: Siedem życzeń
Siedem życzeń – polski serial telewizyjny dla młodzieży nakręcony w 1984 roku, w reżyserii Janusza Dymka według scenariusza Macieja Zembatego i Andrzeja Kotkowskiego. Role główne zagrali m.in. Daniel Kozakiewicz, Izabella Olejnik i Witold Dębicki, a Maciej Zembaty udzielił głosu postaci kota.
Serial opowiada o trzynastoletnim chłopcu o imieniu Darek, który pewnego dnia ratuje czarnego kota przed podwórkowymi chuliganami na swoim osiedlu. W domu okazuje się, że nie jest to zwyczajne zwierzę, a mówiący kot o imieniu Rademenes.
Wdzięczny za uratowanie życia, Rademenes obiecuje Darkowi spełnić jego tytułowe siedem życzeń – jedno życzenie w każdą kolejną środę, czyli dzień tygodnia, w którym Darek ocalił kota.