
Rok 1976. Na korytarzu gmachu telewizji Agnieszka - dyplomantka szkoły filmowej - przekonuje pewnego redaktora o potrzebie powstania filmu o Mateuszu Birkucie, przed laty przodowniku pracy, którego błyskotliwa kariera skończyła się niespodziewanie około roku 1952. Po pertraktacjach dziewczyna dostaje wreszcie taśmę i niezbędny sprzęt. Rozpoczyna prywatne śledztwo, mające ustalić przyczyny sukcesu i upadku Birkuta. Agnieszka dowiaduje się, że Birkut został wykreowany na bohatera, ale jego życie wyglądało inaczej niż wymyślona o nim legenda.

"Bez znieczulenia" opowiada o czasach komunizmu, o mechanizmach niszczenia człowieka, panujących wówczas chorych stosunkach, poprzez metaforę powikłań w życiu osobistym bohatera. Znany korespondent zagraniczny Jerzy Michałowski wraca z kolejnego wyjazdu. Żona oświadcza mu, że chce od niego odejść. Na do widzenia funduje mu upokarzającą rozprawę rozwodową. Obok problemów osobistych w życiu Jerzego pojawiają się także problemy zawodowe. Jego niedawny program spotkał się z dezaprobatą szefów. W ciągu kilku tygodni Michałowski ze szczytu spada na samo dno.

Filmowa historia jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski - podpisania Porozumień sierpniowych. Gdańsk, rok 1980. W stoczni trwa strajk. Winkel otrzymuje polecenie zrealizowania radiowego reportażu kompromitującego Macieja Tomczyka, działacza komitetu strajkowego. Badecki, przedstawiciel władz, uświadamia mu wagę zadania. W tłumie przed bramą zakładu Winkel spotyka znajomego, Dzidka. Ten opowiada mu o Tomczyku. Aby uzyskać przepustkę na teren stoczni, Winkel odwiedza rodzinę Wiesławy Hulewicz. Dowiaduje się, że Tomczyk jest mężem Agnieszki, która w roku 1976 robiła film o Mateuszu Birkucie, ojcu Maćka.

7. "Katyń"
Jeden z najważniejszych filmów Wajdy, przedstawiający zbrodnię katyńską i osobistą tragedię reżysera (jedną z ofiar bolszewickiej zbrodni z wiosny 1940 roku był jego ojciec).
17 września 1939 roku Sowieci wkraczają do Polski. W tłumie ludzi uciekających do Małopolski generałowa Róża spostrzega Annę, żonę rotmistrza Andrzeja. Ta chce się przedostać do miejsca, gdzie Rosjanie przetrzymują polskich jeńców, a między nimi jej męża. Andrzej odmawia opuszczenia obozu. NKWD morduje polskich oficerów, którzy przebywali w niewoli. Generałowa Róża dowiaduje się o śmierci męża, a Agnieszka - o zamordowaniu brata, porucznika pilota Piotra. Agnieszka podejmuje walkę o to, aby na grobie Piotra została wyryta właściwa data śmierci.