
3. "Harry Potter i Czara Ognia"
W czwartej części przygód Harrego Pottera pojedynek ze smokiem jest jednym z zadań Turnieju Trójmagicznego. Harry musi zmierzyć się z wylosowaną bestią – rogogonem węgierskimm najgroźniejszym gatunkiem smoków żyjącym w świecie magii. Rogogon przypomina uskrzydloną jaszczurkę z kolcami obrastającymi głowę i grzbiet oraz wyrastającymi z ogona, zazwyczaj używanymi do przebijania skorup jaj, z których mają się wykluć młode. Jednak w czasie pojedynku z Harrym kolce nie raz i nie dwa przecinają powietrze tuż obok twarzy chłopca i strącają go z ostrych skał. Smok zionie ogniem tak imponująco, że kamień który jest na drodze płomieni zmienia się w ognista kulę i równie skutecznie wczepia się w dachówki wieżyczek Hogwartu, po których łazi jak linoskoczek. Harry radzi sobie z bestią tylko dzięki swym mistrzowskim umiejętnościom gry w quiddicha. Zwroty, ślizgi, manewry, a przede wszystkim strategia ratują mu życie, bo smok jak się w końcu okazuje jest o wiele mniej sprytny i nie potrafi przrwidzieć skutków zderzenia z… mostem. Harry może w końcu zdobyć złote jajo smoka, które pomoże mu w przerwaniu następnych zadań Turnieju Trójmagicznego.
materiały prasowe

2. "Gra o tron"
Trzy małe, słodkie smoczątka, Rhaegal, Viserion oraz Drogon, które wykluwają się z jaj podczas kąpieli Daenerys w ognistej burzy tylko przez krótki czas nie ujawniają swej smoczej natury zabójców. W kolejnych sezonach smoki rosną i zaczyna im dopisywać coraz większy i bardziej niekontrolowany apetyt. Buntują się też (jak to młodzież ) przeciwko swej ludzkiej matce, sycząc na nią i próbując ugryźć i choć nigdy tak się nigdy nie dzieje, matka smoków musi zachować w stosunku do nich bezpieczny dystans. Jednak kiedy jest w potrzebie, dzięki mistycznej więzi jaka ich łączy, smoki są w stanie odczytać jej myśli i przyjść na ratunek. Są imponujące, porażają ogromem, rozpiętością skrzydeł, lśniącymi łuskami i mocą swych ognistych możliwości. Są najbardziej chyba w tym zestawieniu archetypiczne, to owoc pierwotnych sił drzemiących w mrokach natury, która ujarzmiona przez człowieka zostawia swój ślad w legendach i mitach, wszak zanim trzy smoki Daenerys przyszły na świat żyły w pamięci ludu i jego niezliczonych opowieściach. W finałowych odcinkach "Gry o tron" Matka Smoków posiada tylko dwa smoki. Viserion został wtrącony do armii Nocnego Króla.
materiały prasowe HBO

1. "Hobbit: Pustkowie Smauga"
W drugiej części trylogii Petera Jacksona hobbit Bilbo Baggins, czarodziej Gandalf i trzynastu Krasnoludów, kontynuują wyprawę, której celem jest odzyskanie Ereboru - Królestwa Krasnoludów. Na przeszkodzie staje im m.in. zamieszkujący Samotną Górę i pilnie strzegący swoich skarbów Smok Smaug. Na szczęście wyprawie towarzyszy sprytny Hobbit, który potrafi znajdować wyjście nawet w niemożliwej sytuacji. Bajkowe oblicze drugiej części to głownie zasługa smoka Smauga, zajmującego w opowieści sporo miejsca, który trzeba to od razu przyznać udał się Peterowi Jacksonowi nadspodziewanie dobrze. Smaug jest zaskakująco ludzki w swych poczynaniach – to najprawdziwszy czarny charakter, smoczy psychopata obdarzony intuicją co do ludzi i ich zachowań. Potrafi przewidzieć ludzkie (w tym krasnoludzkie i hobbitowe) posunięcia, wie o ludzkich słabościach, jest świadomy tego jak zranić i ukarać, żeby bardziej bolało. Wiarygodność psychologiczna idzie w parze z fizyczną – to smok idealny, żyjący w równie idealnym miejscu. Wylegujący się w oceanie skarbów: brzęczących monet i skrzących się w świetle kosztowności smok jest równie groźny i niebezpieczny jak… przepiękny. Lśniący złotoczerwonymi łuskami tułów, bursztynowe oczy, potężne skrzydła i zwinny ogon plasuje go w czołówce smoczych Mr. Uniwersum.
materiały prasowe