Lili i Irmgard. Lwów 1939-45

Polska 2020

Lili Pohlmann, z domu Stern, odwiedza miejsca związane z jej przedwojennymi i wojennymi doświadczeniami. Bohaterka dokumentu miała 12 lat, gdy w 1942 r. wraz z mamą Cecylią uciekła z lwowskiego getta.

Reżyseria:Jerzy Oleszkowicz

Czas trwania:57 min

Kategoria wiekowa:

Gatunek:Film/Film dokumentalny

Lili i Irmgard. Lwów 1939-45 w telewizji

Galeria

Lili i Irmgard. Lwów 1939-45 (2020) - Film

Twórcy

  • Jerzy Oleszkowicz

    Reżyseria

  • Jerzy Oleszkowicz

    Scenariusz

Opis programu

To historia ocalałej z Holokaustu dziewczynki. Miała 12 lat, gdy wraz z mamą Cecylią, uciekły w 1942 roku z lwowskiego getta. Udało im się przeżyć dzięki pomocy wielu ludzi, ale przede wszystkim życie zawdzięcza Irmgardzie Wieth, pracującej w niemieckiej administracji we Lwowie oraz greckokatolickiemu metropolicie Andrzejowi Szeptyckiemu. To dokument, którego bohaterką jest Lili Pohlmann z domu Stern. To ona wędruje po miejscach związanych z jej przedwojennymi i wojennymi doświadczeniami. Jest to wyprawa w głąb ludzkiej duszy, konfrontacja z czasami gdzie na nowo definiowało się człowieczeństwo, gdzie sąsiedzi wyciągali pomocną dłoń bądź nieoczekiwanie zwracali się przeciwko sobie.

Film realizowano w plenerach Krakowa i Lwowa. Ikonografię stanowią pamiątki rodzinne oraz zdjęcia, dokumentujące życie w dzielnicy żydowskiej, pogromy społeczności żydowskiej po wyjściu sowietów oraz z getta. Część zdjęć i dokumentów nie była dotychczas publikowana. Lili Pohlmann działa w Radzie Fundacji Judaica, Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie. Wspiera Instytut Spraw Polsko - Żydowskich. Z jej inicjatywy stanęły w Warszawie pomniki Janusza Korczaka. Odznaczona przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.