
"Królowa pustyni" (reż. Werner Herzog) - premiera: 1 kwietnia
Nicole Kidman jako Gertrude Bell, brytyjska pisarkę, podróżniczka i doradca polityczny. W obsadzie także m.in. James Franco. Za kamerą sam Werner Herzog - tego nie można przegapić!

"Mustang" (reż. Deniz Gamze Ergüven) - premiera: 1 kwietnia
Francuski kandydat do Oscara. Debiut młodej reżyserki, który podbił serca canneńskiej publiczności, a jednocześnie wywołał ożywioną dyskusję dotyczącą wolności i praw współczesnych kobiet.
Pięć nieokiełznanych dziewczyn, pięć żywiołów i jedno silne pragnienie – wolności. Jednak w świecie, w którym ciągle pokutuje przeświadczenie, że kobieta powinna „znać swoje miejsce”, bohaterki będą musiały zaryzykować wszystko, aby żyć po swojemu.
Wczesne lato w nadmorskim miasteczku kilkaset kilometrów od Stambułu. Lele i jej cztery siostry wracają ze szkoły, spontanicznie świętując koniec roku i niewinnie flirtując z kolegami z klasy. Dla okolicznych mieszkańców ich zabawa okazuje się być jednak zbyt frywolna. Wybucha lokalny skandal, który ma nieoczkiwane konsekwencje. Dom dziewczynek z dnia na dzień zamienia się w więzienie, a rodzina postanawia jak najszybciej „pozbyć się problemu” i wydać je za mąż – decydując o wyborze narzeczonych bez ich wiedzy. Siostry postanawiają jednak za wszelka cenę znaleźć sposób, by pokonać ograniczenia i móc żyć po swojemu.

"Głośniej od bomb" (reż. Joachim Trier) - premiera: 1 kwietnia
Laura, znakomita fotografka wojenna, ginie w wypadku, zostawiając męża i dwóch dorosłych synów. Mężczyźni, nie radząc sobie z żałobą, tracą ze sobą kontakt. Trzy lata po śmierci Laury pojawia się okazja do ponownego spotkania. Na jaw wychodzą tajemnice, żale i cały arsenał stłumionych uczuć. W obsadzie m.in. Jesse Eisenberg oraz Isabelle Huppert.

"Frankofonia" (reż. Aleksander Sokurow) - premiera: 15 kwietnia
Dwoje ludzi, których los połączył w Paryżu w latach okupacji Francji przez faszystowskie Niemcy – Francuz Jacques Jaujard, dyrektor Luwru, i Niemiec Franz Graf Wolff Metternich, przedstawiciel administracji wojskowej na okupowanym terenie. Pokonany i zwycięzca. Przeciwnicy zostają sojusznikami, którzy jednoczą swoje wysiłki, aby wśród ruin Europy uratować cenne zbiory muzealne, dzieła sztuki będące światowym dziedzictwem kultury.
Wyjątkowy film Aleksandra Sokurowa, łączący w sobie fabułę i dokument. Jednocześnie jest to także mocny komentarz rosyjskiego reżysera do współczesności.
CZYTAJ TAKŻE:
9. Sputnik nad Polską. "Frankofonia". Dosadny komentarz do współczesności [RECENZJA]