
Które bajki ostatnich lat pokochaliście najbardziej?

"Shrek" (2001)
"Shrek" i kolejne trzy części przygód zielonego ogra, gadatliwego osła, księżniczki Fiony i ich przyjaciół to już klasyka sama w sobie. Dobrze bawią się przy nich zarówno dzieci, jak i dorośli. Słynne powiedzonka bohaterów, muzyka z filmów i niesamowity (także polski) dubbing to coś, co stanowi o sukcesie filmów o Shreku.
Produkcja: DreamWorks

"Mustang z Dzikiej Doliny" (2002)
"Mustang z Dzikiej Doliny" prowadzi widza ścieżką przygód dzikiego mustanga - Spirita, których szlak wiedzie poprzez nieoswojone, dziewicze przestrzenie Starej Ameryki. Napotykając na swojej drodze po raz pierwszy człowieka, Spirit buntuje się przeciwko zniewoleniu, co nie staje jednak na drodze jego przyjaźni z młodym Indianinem o mężnym sercu i imieniu Mały Strumyk z plemienia Lakota. Niezłomny rumak znajduje również szczęście w postaci pani swego serca - pięknej krwi klaczy Rain. Tak snuje się legenda jednego z nieopiewanych bohaterów Starego Dzikiego Zachodu.
Film został nakręcony tradycyjną techniką animacyjną, zachwyca obrazami i muzyką, a opowiedziana historia wzrusza do łez.
Produkcja: DreamWorks

"Gdzie jest Nemo?" (2003)
Wielka Rafa Koralowa. Tu mieszkają m.in. kolorowe rybki zwane błazenkami. Film rozpoczyna się sceną równie wstrząsającą, jak śmierć matki małego jelonka Bambi. Drapieżna ryba pożera żonę Marlina – Coral i prawie wszystkie jajeczka ikry, z których lada dzień wykluć się miały młode błazenki. Mały Nemo, jedyny ocalały synek Marlina, staje się sensem jego życia. Gdy jednak nadopiekuńczy ojciec wysyła Nemo do szkoły, zdarza się kolejne nieszczęście: mały błazenek zostaje wyłowiony z oceanu przez nurka i trafia do akwarium w gabinecie dentystycznym w Sydney. Marlin, choć cierpi na lęk przed otwartym oceanem, wyrusza synkowi na ratunek. Towarzyszy mu wielka zapominalska Dory.
To mieszanka gatunków – od komedii, przez dziecięcy film przygodowy, po moralitet o sile przyjaźni i dorastaniu do ojcostwa. Film został z entuzjazmem przyjęty w USA, tak przez publiczność, jak i przez krytykę. Jest czytelny zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, dzięki nienatrętnej dydaktyce i licznym aluzjom do wielu filmowych przebojów.
Produkcja: Pixar