Łamał wszelkie reguły, igrał z ogniem i niejednokrotnie podejmował szczególne ryzyko, a mimo to żył dłużej i spłodził więcej potomstwa niż jakikolwiek znany przedstawiciel swego gatunku w parku Yellowstone.
Autorzy filmu, dzięki połączeniu naukowej perspektywy z epicką w formie opowieścią, stworzyli unikatowy dokument, który jest jednocześnie pasjonującą, pełną zwrotów akcji, historią głównego bohatera.
Rozpoczyna się ona w 2000 roku, kiedy Czarny Wilk przyszedł na świat. O jego dzieciństwie niewiele wiadomo, ale twórcy filmu – na podstawie badań naukowych i obserwacji innych wilków z Yellowstone – odtwarzają pierwszy okres jego życia, kiedy mały czarny szczeniak znalazł się w samym sercu krwawego konfliktu, a jego dziadkowie, przywódcy stada, zostali zabici przez inną watahę. Jego los odmienia się, gdy w okolicy pojawia się nowy dorosły samiec i wiąże się z jego matką. Z pomocą nowego „ojczyma” Czarny Wilk uczy się polować. W wieku dwóch lat, idąc za głosem instynktu, opuszcza rodzinę i rozpoczyna życie na własną rękę.
Strażnicy parku chwytają go i zakładają mu obrożę telemetryczną, kiedy jest jeszcze samotnikiem. Od tego czasu jego życie jest już doskonale udokumentowane i znane w najdrobniejszych szczegółach. Niemal od razu okazuje się, że Czarny Wilk nie zachowuje się tak jak inne samce tego gatunku. Najpierw trafia na terytorium watahy z Druid Peak. Jednak zamiast rzucić jej przywódcy otwarte wyzwanie, Czarny Wilk przez dwa lata bawi się z nim w kotka i myszkę, po kryjomu uwodząc samice z jego stada. Kiedy samiec alfa ginie, mogłoby się wydawać, że Czarny Wilk bez trudu sięgnie po przywództwo. Tymczasem on dalej prowadzi życie Casanovy, a nowym samcem alfa watahy zostaje jego młodszy brat. Trwa to do czasu, gdy, po ataku sąsiedniego klanu, znajdzie się na wygnaniu. Teraz wszystko się zmieni – poza jednym: Czarny Wilk nie przestanie łamać reguł i działać na własnych zasadach…
