Styczeń na Polsat Viasat History zapowiada się wybornie! Co oglądać?

Krzysztof Połaski
Krzysztof Połaski
materiały prasowe
Fani dokumentów mogą zacierać ręce! W styczniu na antenie Polsat Viasat History będzie się działo! Sprawdźcie, co warto obejrzeć!

Klątwa umarlaka: w poszukiwaniu zaginionego złota
Premiera: czwartek 18 stycznia, godz. 21:00

Kru Williams Pitt, Adam Palmer oraz Taylor Starr i jej ojciec prowadzą poszukiwania na zdradliwych, dzikich obszarach Wybrzeża Północno-Zachodniego. Zmagają się z burzliwą pogodą, trudnym terenem i straszliwą klątwą, aby znaleźć legendarną, zaginioną kopalnię złota. Czasu jest niewiele — zbliża się zima, nasi bohaterowie muszą ścigać się z czasem i walczyć z żywiołami. Ukryte jaskinie, artefakty z czasów hiszpańskich, starożytne mapy i tajemnicze inskrypcje, polodowcowe cmentarzyska i stare, opuszczone kopalnie — w każdym odcinku zespół odkrywa i bada nowe tropy, prowadzące w wielu kierunkach. Łącząc swoje wyjątkowe umiejętności z najnowocześniejszą technologią, bohaterowie programu badają jedne z najdzikszych terenów Ameryki Północnej, aby odkryć sekrety ukryte pod powierzchnią.

Królowe, które zmieniły świat
Kontynuacja od wtorku 2 stycznia, godz. 21:00

Przez wieki uważane za postacie poboczne w historii zdominowanej przez mężczyzn, niektóre królowe naprawdę zmieniły świat. W tej serii poznamy historie sześciu niezwykłych kobiet, które rządziły lepiej niż większość ich męskich odpowiedników. Odkryjemy, co nimi kierowało i jak egzekwowały swoją władzę. Przyjrzymy się czasom, w których bycie kobietą u władzy było trudne — ale czasami miało swoje zalety. Prześledzimy dojście do władzy każdej z tych królowych i zbadamy ich panowanie; dzięki analizom historyków, naukowców i psychologów lepiej zrozumiemy wyzwania, przed którymi stanęły i odkryjemy unikalne podejście każdej monarchini do władzy. Spojrzymy także na czasy ich panowania w szerszej perspektywie, biorąc pod uwagę zmieniającą się pozycję kobiet w społeczeństwie i tego, co oznaczała przynależność do „płci pięknej”.

Konkwistadorzy: powstanie i upadek
Kontynuacja od piątku 5 stycznia, godz. 21:00

Rok 1492 zapoczątkował wiek brutalnego hiszpańskiego podboju obu Ameryk i początek „epoki konkwistadorów”. Bezwzględne i brutalne przejęcie ogromnych części Nowego Świata przez ludzi takich jak Cortés i Pizarro doprowadziło do upadku potężnych cywilizacji Azteków i Inków oraz śmierci milionów rdzennych mieszkańców w wyniku ucisku, zniewolenia i śmiertelnych chorób. Kultura popularna przedstawiała niegdyś konkwistadorów jako odważnych chrześcijańskich pionierów; z czasem zmieniająca się narracja ujawniła mroczniejszą historię ich działań i upadku, zbudowaną na niewyobrażalnych okrucieństwach i napędzaną nienasyconym pragnieniem złota, władzy i chwały.

Cykl: Wojenne opowieści
W każdą sobotę stycznia od 6 stycznia, godz. 21:00

W cyklu „Wojenne opowieści” wybierzemy się w podróż przez kluczowe momenty I i II wojny światowej; poznamy życie rosyjskiej rodziny carskiej w programach „Rosja 1917: w przededniu rewolucji” i „Królowie na wojnie”; dowiemy się, jak zaczęły się faszyzm i nazizm, jaki wpływ na świat miał atak na Pearl Harbor z 7 grudnia 1941 r. i jaki był przebieg bitwy, w której zatopiono niemiecki pancernik Bismarck („Bismarck: ostatnia doba”). Zobaczymy również program „Pracując dla wroga”, który rzuca nowe światło na zapomniane historie robotników przymusowych podczas II wojny światowej.

Cykl: Dzień pamięci o ofiarach Holokaustu
Sobota 27 stycznia, godz. 21:00

Obóz koncentracyjny Auschwitz został wyzwolony 27 stycznia 1945 r.; data ta jest uznawana za Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Chcemy upamiętnić ten dzień trzema ważnymi filmami dokumentalnymi. „Informator z Oświęcimia” to historia polskiego oficera, Witolda Pileckiego, który współtworzył Tajną Armię Polską i zgłosił się na ochotnika do niewoli w celu infiltracji obozu w Auschwitz. Jego raporty, przemycone na zewnątrz i dostarczone Aliantom, były pierwszymi relacjami z tego, co działo się wewnątrz obozu. Film „Ruch oporu w Mauthausen” opowiada o dowodach hitlerowskich zbrodni, które przez lata były zbierane i ukrywane. Dzięki ryzykującym życie ludziom z obozu koncentracyjnego Mauthausen do dziś przetrwały dwa tysiące zdjęć. I wreszcie miniserial „Proces norymberski” ukazuje historię powojennych procesów nazistów — wydarzenia, które dało początek prawom człowieka i miało być surowym przypomnieniem, że ucisk, podziały i nienawiść zawsze zostaną rozliczone.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn