1 z 11
Przewijaj galerię w dół
"Piłat i inni" (1971) | reż. Andrzej Wajda...
fot. kadr z youtube.com

"Piłat i inni" (1971) | reż. Andrzej Wajda


Dziwna, poetycka przypowieść o Poncjuszu Piłacie i Jezusie Chrystusie, nazwanym Jeszuą Ha-Nocri, zajmuje w powieści "Mistrz i Małgorzata" cztery z trzydziestu dwóch rozdziałów. Michaił Bułhakow wysnuł ją z lakonicznych zdań Ewangelii według św. Mateusza i włączył do dzieła jako powieść Mistrza. Ten zdumiewająco sugestywny opis procesu, skazania i kaźni Chrystusa opowiedziany jest z punktu widzenia prokuratora Judei, Poncjusza Piłata.


Andrzej Wajda zrealizował ten film w Niemczech, ale z obsadą składającą się z większości polskich aktorów. Takie nazwiska jak Wojciech Pszoniak, Daniel Olbrychski, Jerzy Zelnik, Jan Kreczmar, Andrzej Łapicki czy Marek Perepeczko robią wrażenie. Wówczas taki film Wajda mógł zrobić tylko w Niemczech, w Polsce na początku lat 70. nie było absolutnie żadnych szans na realizację produkcji o takim charakterze.


Na swojej oficjalnej stronie internetowej www.wajda.pl reżyser tak opisuje proces powstawania filmu:


Scenę Golgoty umieściłem na śmietnisku przy autostradzie, u wjazdu do miasta. Tak właśnie musiały wyglądać w dawnych czasach wszystkie miejsca kaźni, których celem było przede wszystkim sianie postrachu. Pamiętam dobrze z czasów okupacji niemieckiej dwie publiczne egzekucje. Obie odbyły się przy wjeździe do miasta, w pobliżu dużych fabryk zatrudniających tysiące robotników, którzy idąc do pracy i wracając do domu musieli przechodzić obok ustawionych przy drodze szubienic. W filmie pokazałem turystów, którzy tłumnie rzucają się do okien autokaru, by przez moment zobaczyć egzekucję. Ale nowoczesna autostrada rządzi się własnymi prawami, znaki drogowe zakazując zatrzymywania rozwiązują problem moralny. Gdybyśmy przybili do krzyża człowieka prawdziwymi gwoździami, ich reakcja byłaby taka sama. Cóż można zrobić dla cierpiącego, jak mu pomóc, skoro pojazd i tak nie może się zatrzymać. Myślę, że film dobrze oddawał ten smutek obojętności i samotność śmierci.



2 z 11
"Brzezina" (1970) | reż. Andrzej Wajda...
fot. media-press.tv

"Brzezina" (1970) | reż. Andrzej Wajda


Lata 20. XX wieku. W zagubionym w puszczy domku mieszka leśnik, Bolesław. Śmierć żony całkowicie odmieniła jego życie. Jedynie obecność córeczki Oli i gosposi Maliny sprawia, że nie został kompletnym odludkiem. Pewnego dnia Bolesława odwiedza brat, Stanisław. Jest ciężko chory na gruźlicę. Wie, że niebawem umrze. Pragnie jednak do końca cieszyć się pełnią życia. Jego fascynacja urodą świata i hałaśliwy sposób bycia coraz bardziej drażnią Bolesława, ale też budzą go z odrętwienia.


W "Brzezinie" pojawia się wątek wielkanocnego śniadania, do którego zasiadają bracia Bolesław (Daniel Olbrychski) i Stanisław (Olgierd Łukaszewicz), córeczka Bolesława oraz służąca. Śniadanie miało pogodzić zwaśnioną rodzinę, ale jeszcze bardziej podkreśliło różnice między braćmi.


3 z 11
"Wielki tydzień" (1995) | reż. Andrzej Wajda...
fot. media-press.tv

"Wielki tydzień" (1995) | reż. Andrzej Wajda


Rok 1943, tydzień przed Wielkanocą. Trwa powstanie w getcie warszawskim. Młoda Żydówka Irena Lilien błąka się po Warszawie. Spotyka Jana Maleckiego, który przed laty był jej narzeczonym. Jan postanawia uratować Irenę. Zabiera ją do domu, gdzie czeka na niego żona w zaawansowanej ciąży. Anna serdecznie przyjmuje bezdomną Żydówkę. Jej pobyt niepokoi jej sąsiadkę. Na domiar złego mąż Piotrowskiej jest zachwycony nową lokatorką.


Kolejny film Andrzeja Wajdy w naszym zestawieniu. W obsadzie znaleźli się m.in. Artur Barciś, Bożena Dykiel, Wojciech Malajkat, Beata Fudalej oraz Magdalena Warzecha.


4 z 11
"Wszyscy jesteśmy Chrystusami" (2006) | reż. Marek Koterski...
fot. media-press.tv

"Wszyscy jesteśmy Chrystusami" (2006) | reż. Marek Koterski


Adam Miauczyński musiał przejść długą i bolesną drogę, nim zrozumiał, że przez alkohol przegrał życie i poranił najbliższych ludzi. Niegdyś miał pracę na uczelni, rodzinę, znajomych, dziś nie ma nic prócz poczucia klęski i woli pojednania się z synem. Po latach pijaństwa jest wreszcie gotów do wyznania przed Sylwkiem swoich win. Obaj wspominają przeszłość, która każdemu z nich jawi się inaczej. Są to dwie różne opowieści, które łączy doświadczenie strachu, wstydu i poniżenia, a także pragnienie, aby mimo wszystko odbudować utracone więzi.


Film Marka Koterskiego, który udowadnia, że każdy z nas przeżywa własną drogę krzyżową. Reżyser na warsztat wziął problem alkoholowy, tworząc jeden z najmocniejszych oraz najbardziej przejmujących filmów o tej tematy. Całość jest oczywiście świetnie zagrana, co jest zasługą takich aktorów jak m.in. Marek Kondrat czy Andrzej Chyra.


Pozostało jeszcze 6 zdjęć.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Zazdrosny Halil nie odstępuje Zeynep. Awantura w mieście przywoła duchy z przeszłości

Zazdrosny Halil nie odstępuje Zeynep. Awantura w mieście przywoła duchy z przeszłości

Przeżyli razem 60 lat. Skandal złamał ich życie, odeszli w zapomnieniu

Przeżyli razem 60 lat. Skandal złamał ich życie, odeszli w zapomnieniu

İdris próbuje porwać Ziyę. Yaman co rusz psuje szyki jego zbirom!

İdris próbuje porwać Ziyę. Yaman co rusz psuje szyki jego zbirom!

Zobacz również

Ta śmierć wstrząśnie wszystkimi! Tragedia rozegra się niemal na oczach Ege!

Ta śmierć wstrząśnie wszystkimi! Tragedia rozegra się niemal na oczach Ege!

İdris próbuje porwać Ziyę. Yaman co rusz psuje szyki jego zbirom!

İdris próbuje porwać Ziyę. Yaman co rusz psuje szyki jego zbirom!