5 z 9
Jerzy Próchnicki - zm. 4 lutego 2016 roku...

Jerzy Próchnicki - zm. 4 lutego 2016 roku


Najbardziej znany z roli Włodka Kisiela w "M jak miłość". W serialu często grywał z Lucjanem Mostowiakiem w szachy, organizowali też wspólnie turnieje szachowe w klubie w Lipnicy. Stary Kisiel uwielbiał narzekać na swoją żonę - Zofię, za to inne kobiety adorował. Wszyscy fani serialu "M jak miłość" świetnie pamiętają jak Włodek zalecał się do Simony Muller, matki Stefana.


Próchnicki zagrał również m.in. w serialu "Ekstradycja", "Kryminalni", "Klan". W swoim dorobku ma również udział w filmach: "Pułkownik Kwiatkowski", "Rozmowy kontrolowane", "Dług", czy "Mój Nikifor".



media-press.tv

6 z 9
Andrzej Żuławski - zm. 17 lutego 2016 roku...

Andrzej Żuławski - zm. 17 lutego 2016 roku


Andrzej Żuławski urodził się 22 listopada 1940 roku we Lwowie. Jego ojciec Mirosław Żuławski, a także stryjeczny dziad Jerzy Żuławski, byli pisarzami. Twórca wczesne dzieciństwo spędził w Polsce, aby niedługo później wraz z rodziną przenieść się do Czechosłowacji, co jednak było tylko kolejnym etapem w ich życiu. Finalnie rodzina Żuławskich wylądowała we Francji, gdzie Andrzej skończył liceum. Także tam wybrał się na studia. Żuławski do Polski powrócił w latach 60. i zaczął współpracować z Andrzejem Wajdą, któremu pomagał przy filmach "Samson" (1961), "Miłość dwudziestolatków" (1962) oraz "Popioły" (1965). Dzięki temu w 1967 roku samodzielnie nakręcił dwa filmy telewizyjne: "Pavoncello" oraz "Pieśń triumfującej miłości" z Beatą Tyszkiewicz w roli głównej.


Kolejnym filmem był kontrowersyjny "Diabeł" z 1972 roku, który przez cenzurę PRL aż przed 15 lat nie został dopuszczony do emisji, a sam Żuławski musiał wyjechać z Polski na wiele lat. Wyjechał do Francji, gdzie w 1975 roku zrealizował doskonale przyjęty przez publiczność i krytykę film "Najważniejsze to kochać" z Romy Schneider w roli głównej, za który została uhonorowana Cezarem. Dzięki wyśmienitym recenzjom władze Polski Ludowej postanowiły ściągnąć Żuławskiego ponownie do Polski i pozwolono mu na realizację widowiska science-fiction pt. "Na srebrnym globie", będącego adaptacją "Trylogii księżycowej" jego ojca. Niestety, gdy większość zdjęć do filmu została prawie zakończona, film nie spodobał się władzy i decyzją Ministerstwa Kultury przerwano pracę, a Żuławskiemu zabroniono pracy w ojczyźnie.
To oznaczało powrót do Francji, gdzie kolejno powstały "Opętanie" (1981), "Kobieta publiczna" (1984) oraz "Narwana miłość" (1985).


W 1996 roku Andrzej Żuławski, za sprawą kontrowersyjnej "Szamanki", ponownie był na ustach wszystkich. Obraz z Bogusławem Lindą i Iwoną Petry do dzisiaj jest niejednoznacznie oceniany, a niektórych przeraża jego brutalność oraz wszechobecny seks. W 2000 roku Andrzej Żuławski nakręcił swój przedostatni film - "Wierność". Filmografię Żuławskiego zamyka "Kosmos" z 2015 roku, czyli koprodukcja francusko-portugalska, będąca adaptacją powieści Witolda Gombrowicza.



fot. Paweł Nowak / Polska Press

7 z 9
Marian Kociniak - zm. 17 marca 2016 roku...

Marian Kociniak - zm. 17 marca 2016 roku


Marian Kociniak urodził się 11 stycznia 1936 roku w Warszawie. Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Od 1959 do 2009 roku był związany z warszawskim Teatrem Ateneum, natomiast od 2010 roku współpracował z Teatrem na Woli. Największą sławę przyniosła mu rola Franka Dolasa w filmie "Jak rozpętałem drugą wojnę światową".


Aktor pojawił się także w takich produkcjach jak m.in. "Janosik", "Danton", "Trójkąt Bermudzki", "Smacznego telewizorku" czy "Pan Tadeusz". Po raz ostatni na dużym ekranie Marian Kociniak pojawił się w 2009 roku w filmie "Ostatnia akcja" w reżyserii Michała Rogalskiego, natomiast w telewizji pojawił się po raz ostatni w drugim sezonie serialu "Głęboka woda" w 2013 roku.



fot. Maciej Jeziorek / Polska Press

8 z 9
Gene Wilder - zm. 29 sierpnia 2016 roku...

Gene Wilder - zm. 29 sierpnia 2016 roku


Gene Wilder był gwiazdą takich produkcji jak m.in. "Producenci" (1967), "Willy Wonka i fabryka czekolady" (1971), "Młody Frankenstein" (1974), "Płonące siodła" (1974) czy "Nic nie widziałem, nic nie słyszałem" (1989). Był jednym z najbardziej charyzmatycznych komików XX wieku.


W 1999 roku u aktora zdiagnozowano białaczkę. O jego śmierci poinformował jego bratanek Jordan Walker-Pearlman. Wilder zmarł w poniedziałek, 29 sierpnia w swoim domu w Stamford, w stanie Connecticut z powodu powikłań związanych z chorobą Alzheimera.
Aktor miał na swoim koncie nagrodę Emmy (którą otrzymał w 2003 roku za gościnny występ w serialu "Will & Grace") oraz po dwie nominacje do Osacara (za role w filmach "Producenci" oraz "Młody Frankenstein") i Złotych Globów (za role w filmach "Willy Wonka i fabryka czekolady" i "Transamerican Express").



media-press.tv

Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Çiçek i Ziya w szponach ludzi İdrisa! Yaman jest pewien, że to rozkaz Aziza!

Çiçek i Ziya w szponach ludzi İdrisa! Yaman jest pewien, że to rozkaz Aziza!

Naciye pakuje Silę w niebezpieczeństwo?! Feraye wbije Melis bolesną szpilę!

Naciye pakuje Silę w niebezpieczeństwo?! Feraye wbije Melis bolesną szpilę!

Żałoba na planie „Nasz nowy dom”. Ekipa programu przekazała bardzo smutne wieści

Żałoba na planie „Nasz nowy dom”. Ekipa programu przekazała bardzo smutne wieści

Zobacz również

Naciye pakuje Silę w niebezpieczeństwo?! Feraye wbije Melis bolesną szpilę!

Naciye pakuje Silę w niebezpieczeństwo?! Feraye wbije Melis bolesną szpilę!

Zazdrosny Halil nie odstępuje Zeynep. Awantura w mieście przywoła duchy z przeszłości

Zazdrosny Halil nie odstępuje Zeynep. Awantura w mieście przywoła duchy z przeszłości