
Jerzy Próchnicki - zm. 4 lutego 2016 roku
Najbardziej znany z roli Włodka Kisiela w "M jak miłość". W serialu często grywał z Lucjanem Mostowiakiem w szachy, organizowali też wspólnie turnieje szachowe w klubie w Lipnicy. Stary Kisiel uwielbiał narzekać na swoją żonę - Zofię, za to inne kobiety adorował. Wszyscy fani serialu "M jak miłość" świetnie pamiętają jak Włodek zalecał się do Simony Muller, matki Stefana.
Próchnicki zagrał również m.in. w serialu "Ekstradycja", "Kryminalni", "Klan". W swoim dorobku ma również udział w filmach: "Pułkownik Kwiatkowski", "Rozmowy kontrolowane", "Dług", czy "Mój Nikifor".
media-press.tv

Andrzej Żuławski - zm. 17 lutego 2016 roku
Andrzej Żuławski urodził się 22 listopada 1940 roku we Lwowie. Jego ojciec Mirosław Żuławski, a także stryjeczny dziad Jerzy Żuławski, byli pisarzami. Twórca wczesne dzieciństwo spędził w Polsce, aby niedługo później wraz z rodziną przenieść się do Czechosłowacji, co jednak było tylko kolejnym etapem w ich życiu. Finalnie rodzina Żuławskich wylądowała we Francji, gdzie Andrzej skończył liceum. Także tam wybrał się na studia. Żuławski do Polski powrócił w latach 60. i zaczął współpracować z Andrzejem Wajdą, któremu pomagał przy filmach "Samson" (1961), "Miłość dwudziestolatków" (1962) oraz "Popioły" (1965). Dzięki temu w 1967 roku samodzielnie nakręcił dwa filmy telewizyjne: "Pavoncello" oraz "Pieśń triumfującej miłości" z Beatą Tyszkiewicz w roli głównej.
Kolejnym filmem był kontrowersyjny "Diabeł" z 1972 roku, który przez cenzurę PRL aż przed 15 lat nie został dopuszczony do emisji, a sam Żuławski musiał wyjechać z Polski na wiele lat. Wyjechał do Francji, gdzie w 1975 roku zrealizował doskonale przyjęty przez publiczność i krytykę film "Najważniejsze to kochać" z Romy Schneider w roli głównej, za który została uhonorowana Cezarem. Dzięki wyśmienitym recenzjom władze Polski Ludowej postanowiły ściągnąć Żuławskiego ponownie do Polski i pozwolono mu na realizację widowiska science-fiction pt. "Na srebrnym globie", będącego adaptacją "Trylogii księżycowej" jego ojca. Niestety, gdy większość zdjęć do filmu została prawie zakończona, film nie spodobał się władzy i decyzją Ministerstwa Kultury przerwano pracę, a Żuławskiemu zabroniono pracy w ojczyźnie.
To oznaczało powrót do Francji, gdzie kolejno powstały "Opętanie" (1981), "Kobieta publiczna" (1984) oraz "Narwana miłość" (1985).
W 1996 roku Andrzej Żuławski, za sprawą kontrowersyjnej "Szamanki", ponownie był na ustach wszystkich. Obraz z Bogusławem Lindą i Iwoną Petry do dzisiaj jest niejednoznacznie oceniany, a niektórych przeraża jego brutalność oraz wszechobecny seks. W 2000 roku Andrzej Żuławski nakręcił swój przedostatni film - "Wierność". Filmografię Żuławskiego zamyka "Kosmos" z 2015 roku, czyli koprodukcja francusko-portugalska, będąca adaptacją powieści Witolda Gombrowicza.
fot. Paweł Nowak / Polska Press

Marian Kociniak - zm. 17 marca 2016 roku
Marian Kociniak urodził się 11 stycznia 1936 roku w Warszawie. Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Od 1959 do 2009 roku był związany z warszawskim Teatrem Ateneum, natomiast od 2010 roku współpracował z Teatrem na Woli. Największą sławę przyniosła mu rola Franka Dolasa w filmie "Jak rozpętałem drugą wojnę światową".
Aktor pojawił się także w takich produkcjach jak m.in. "Janosik", "Danton", "Trójkąt Bermudzki", "Smacznego telewizorku" czy "Pan Tadeusz". Po raz ostatni na dużym ekranie Marian Kociniak pojawił się w 2009 roku w filmie "Ostatnia akcja" w reżyserii Michała Rogalskiego, natomiast w telewizji pojawił się po raz ostatni w drugim sezonie serialu "Głęboka woda" w 2013 roku.
fot. Maciej Jeziorek / Polska Press

Gene Wilder - zm. 29 sierpnia 2016 roku
Gene Wilder był gwiazdą takich produkcji jak m.in. "Producenci" (1967), "Willy Wonka i fabryka czekolady" (1971), "Młody Frankenstein" (1974), "Płonące siodła" (1974) czy "Nic nie widziałem, nic nie słyszałem" (1989). Był jednym z najbardziej charyzmatycznych komików XX wieku.
W 1999 roku u aktora zdiagnozowano białaczkę. O jego śmierci poinformował jego bratanek Jordan Walker-Pearlman. Wilder zmarł w poniedziałek, 29 sierpnia w swoim domu w Stamford, w stanie Connecticut z powodu powikłań związanych z chorobą Alzheimera.
Aktor miał na swoim koncie nagrodę Emmy (którą otrzymał w 2003 roku za gościnny występ w serialu "Will & Grace") oraz po dwie nominacje do Osacara (za role w filmach "Producenci" oraz "Młody Frankenstein") i Złotych Globów (za role w filmach "Willy Wonka i fabryka czekolady" i "Transamerican Express").
media-press.tv