
Pussy Riot
Pussy Riot to rosyjska grupa feministyczna, która czerpie z estetyki i kultury punk. Znana jest przede wszystkim z protestów politycznych i prowokacji obyczajowych, a jej występy mają często formę nielegalnych akcji i happeningów. Konieczność ukrywania twarzy wynika więc nie tylko z pragnienia ochrony prywatności, ale przede wszystkim z próby uniknięcia represji ze strony państwa.
Wikimedia Commons/Pussy Riot/CC BY-SA 3.0

Gorillaz
W księdze rekordów Guinnessa Gorillaz figuruje jako najpopularniejszy wirtualny zespół w historii muzyki rozrywkowej. Stworzone przez Damona Albarna i Jamie Hewletta fikcyjne postacie nagrywają płyty i koncertują od 1998 roku. Członkowie nigdy nie pokazują się osobiście, nawet na koncertach (z wyjątkiem pięciu występów w Manchesterze i Nowym Jorku) czy rozdaniach nagród.
Flickr/Vladimir/CC BY-SA 2.0

Daft Punk
Guy-Manuel de Homem-Christo i Thomas Bangalter to duet znany powszechnie jako Daft Punk. Artyści tworzący muzykę na pograniczu elektroniki i house'u słynęli z ukrywania swoich twarzy za multimedialnymi kaskami. I choć internet wie, jak wyglądają francuzi to gwarantujemy, że nie rozpoznalibyście ich na ulicy.
Zespół zakończył swoją działalność.
Flickr/TNS Sofres/CC BY 2.0

Banksy
Sławny na całym świecie ze swych graffiti brytyjski artysta nigdy nie pokazał się publicznie. Znany reprezentant sztuki ulicznej nigdy też nie został nakryty w trakcie malowania, a jego prace pojawiają się nie tylko w Londynie, ale także w wielu innych miejscach na świecie. O artyście powstał film dokumentalny "Wejście przez sklep z pamiątkami", tam jednak również twarz Banksy'ego skryta jest w cieniu kaptura.
Jak sam pisze w swojej książce: Jeśli tworzysz tylko po to, by zostać sławnym, nigdy ci się to nie uda. Sława jest skutkiem ubocznym.
lic. CC BY 2.0