
"Na czatach" | FRANCJA | reż. Karim Dridi
Chouf oznacza po arabsku „patrzeć”, ale również mówi się tak na człowieka na czatach w marsylskich kartelach narkotykowych.
Sofiane ma 20 lat i jest świetnym studentem. Przyjechał na wakacje do rodzinnej Marsylii. Pewnego dnia na jego oczach zostaje zastrzelony jego starszy brat, który był dilerem. Sofiane postanawia rzucić studia i wkroczyć w świat narkotykowego biznesu, żeby pomścić brata. Szybko awansuje i staje się prawą ręką szefa. Spirala przemocy zaczyna się nakręcać. Czy Sofiane jest gotów poświęcić rodzinę, ukochaną i własną duszę, żeby znaleźć mordercę brata? Niezwykle realistyczny obraz przestępczego świata, który nagle znajduje się niebezpiecznie blisko.
fot. materiały prasowe

"Prawdziwe zbrodnie" | STANY ZJEDNOCZONE / POLSKA | reż. Alexandros Avranas
W południowo-zachodnim krańcu Polski daleko od cywilizacji Odra ostro skręca, tworząc zatokę. Jej brzegi porośnięte są dzikimi trawami i osłonięte wysokimi sosnami i dębami. Jedynymi ludźmi, którzy się tam zapuszczają, są wędkarze – zatoczka roi się od okoni i szczupaków. Pewnego zimnego, grudniowego dnia w 2000 roku trzech przyjaciół łowiło tam ryby. Jeden z nich zauważył coś unoszącego się w wodzie przy brzegu. Najpierw myślał, że to jakaś kłoda, ale kiedy podszedł bliżej, zobaczył włosy…
Thriller psychologiczny zainspirowany artykułem Davida Granna zamieszczonym w 2008 roku w New Yorkerze opowiadającym o zabójstwie biznesmena, którego szczegóły pokrywały się z opisami z pewnej książki.
W obsadzie filmu znaleźli się m.in. Jim Carrey, Charlotte Gainsbourg, Kati Outinen, Agata Kulesza, Zbigniew Zamachowski, Marton Csokas, Robert Więckiewicz oraz Anna Polony.
fot. materiały prasowe

"Zwariować ze szczęścia" | WŁOCHY | reż. Paolo Virzì
Beatrice nie zamykają się usta. Wciąż gada. Na przykład o tym, że jest hrabiną miliarderką i jej kochankami są najważniejsi światowi przywódcy. Z kolei Donatella jest młodą, wycofaną dziewczyną z tatuażami. Zamkniętą w swoim własnym, tajemniczym świecie. Obie są pacjentkami w Villa Biondi – nowoczesnej klinice psychiatrycznej, bez możliwości wyjścia na wolność. Ich nieprzewidywalna przyjaźń doprowadzi do ucieczki w poszukiwaniu choć odrobiny zabawy i miłości. Uciekną ze szpitala dla wariatów, ale czy świat na zewnątrz też przypadkiem nim nie jest?
fot. materiały prasowe

"Słońce, to słońce mnie oślepiło" | POLSKA / SZWAJCARIA | reż. Anna Sasnal i Wilhelm Sasnal
Główny bohater Rafał Mularz to obcy z wyboru. Nie postępuje według powszechnie przyjętych reguł. Jego wyobcowanie to kwestia życiowego wyboru, ucieczka od lęków, pragnień, marzeń i ambicji. Pewnego dnia spotyka człowieka o innym kolorze skóry, jeszcze bardziej obcego niż on sam – Obcego z definicji.
Film buduje portret nie tylko głównego bohatera, ale też współczesnego społeczeństwa, które zwykle wskazuje palcem wszelką inność, odmienność. Co tak naprawdę oznacza spotkanie z Obcym - tak w wymiarze jednostkowym, jak również w społecznym, szczególnie w czasach narastającego nacjonalizmu i ksenofobii w krajach takich jak Polska? Film zainspirowany „Obcym” Alberta Camusa.
W obsadzie znaleźli się m.in. Rafał Maćkowiak, Edet Bassey, Małgorzata Zawadzka, Joanna Drozda oraz Piotr Polak.
fot. materiały prasowe