97. rocznica odzyskania niepodległości na antenach Telewizji Polskiej

Redakcja Telemagazyn
Redakcja Telemagazyn
media-press.tv
media-press.tv
Transmisja głównych uroczystości Narodowego Święta Niepodległości z Placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie, film „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, specjalne wydanie „Kabaretowej Nocy Listopadowej”, dokumenty i reportaże historyczne – to tylko niektóre z propozycji programowych przygotowanych na 11 listopada przez Telewizję Polską.

Telewizja Polska, jako nadawca publiczny, od lat towarzyszy Polakom we wszystkich znaczących wydarzeniach o charakterze państwowym, historycznym i społeczno-obywatelskim. Najważniejsze polskie święto narodowe związane z odzyskaniem w 1918 r. niepodległości będzie również w tym roku dominowało na głównych antenach TVP, które emitowały będą logo świąteczne z flagą narodową.

Jedynka już o godz. 08:00 zaprasza widzów na specjalne wydanie programu „Nasza Armia”, którego tematem przewodnim będą tradycje Wojska Polskiego i obchody Święta Niepodległości, ale również obronność, bezpieczeństwo i polska myśl techniczna.

Najważniejszym jednak wydarzeniem obchodów 11 listopada w Telewizji Polskiej będzie w TVP1, TVP Info, TVP Polonia i TVP Historia transmisja głównych uroczystości Narodowego Święta Niepodległości z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, przedstawicieli najwyższych władz, wojska i warszawiaków. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza zostaną złożone wieńce, a na zakończenie odbędzie się przemarsz oddziałów wojskowych. TVP1 rozpocznie relację już o godz. 11:40. W studiu Jedynki Marek Zając i jego goście rozmawiać będą o historii odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza rozpoczną się o godz. 12:00, komentować je będą Przemysław Babiarz i ppłk Mirosław Dzięgielewski.

Transmisje uroczystości państwowych w TVP1 będą tego dnia wzbogacone o pokazy filmów i reportaży. Szczególnie interesująco zapowiada się film dokumentalny Wiesława Dąbrowskiego „Paderewski. Człowiek czynu, sukcesu i sławy” (godz. 13:30). Film prezentuje historię Ignacego Paderewskiego - wielkiego polskiego patrioty, światowej sławy pianisty i kompozytora, męża stanu, filantropa i dyplomaty o wybitnych zasługach dla polskiej niepodległości.
O godz. 18:00 Antena zaprasza widzów na znakomity spektakl „Złodziej w sutannie” w reż. Pawła Woldana, który opowiada historię kradzieży z Jasnej Góry przez księdza Józefa Wójcika, za zgodą Prymasa Wyszyńskiego, kopii cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, która wcześniej w 1966 r. została aresztowana przez SB i nie mogła wędrować po parafiach Polski. Spektakl opowiada o tej niezwykłej akcji z 1972 roku, zakończonej sukcesem powrotu kopii Obrazu na przerwany szlak nawiedzenia, podczas uroczystości w Radomiu oraz o niezwykłej postaci ks. Józefa Wójcika - 18 razy karanego przez władze PRL, 9 razy więzionego za obronę krzyży, odprawianie mszy św. oraz nauczanie religii.

Jedynka o godz. 20:25 pokaże po raz pierwszy film w reż. Andrzeja Wajdy „Wałęsa. Człowiek z nadziei”. W filmie Andrzej Wajda odważnie łączy epokowe wydarzenia z tym, co prywatne, wręcz intymne. Przedstawia historię wielkich przemian, które przetoczyły się nie tylko przez zebrania partyjne, wiece i Okrągły Stół, ale także przez jedno z mieszkań na gdańskim osiedlu z wielkiej płyty. Próbuje uchwycić fenomen przemiany prostego, skupionego na codzienności człowieka w charyzmatycznego przywódcę.
Na szczególną uwagę zasługuje premiera dokumentu „Zawieszenie broni. Końcowa rozgrywka I wojny światowej”, który wyemituje TVP2 o godz. 9:10. Prof. David Reynolds przedstawia i analizuje warunki zawieszenia broni, kończącego I wojnę światową, ukazuje rozwój wypadków na poszczególnych frontach i kolejnych etapach I wojny światowej, mówiąc zarówno o taktyce pojedynczych dowódców, jak również o zmaganiach i masowej śmierci szeregowych żołnierzy. Tego dnia również w Dwójce o godz.: 9:00, 12:00, 13:45 i 17:50 w krótkich felietonach sprawdzimy stan wiedzy Polaków na temat Święta Niepodległości. Dowiemy się co to za dzień i jakie wydarzenia historyczne kształtują symbolikę 11 listopada.

Jak co roku, podczas Święta Niepodległości na antenie TVP2 gości „Kabaretowa Noc Listopadowa” (godz. 20:45, 21:55 oraz 23:05, powtórka w TVP Rozrywka). Autorzy programu w żartobliwej, przełamującej świąteczny patos konwencji, podążając za modą na bieganie, proponują widzom maraton z okazji Święta Niepodległości, w którym biegnie cała Polska. W świątecznym kabaretonie wystąpią: Robert Górski i Marcin Wójcik (prowadzenie), Kabaret Ani Mru Mru, Kabaret Moralnego Niepokoju, Jerzy Kryszak, Grupa MoCarta, Smile, Kabaret Skeczów Męczących, Kabaret Ciach, Kabaret Na Koniec Świata, Kabaret Chyba, Kabaret Czesuaf.

Imponująco zapowiada się przygotowana na 11 listopada oferta TVP Historia. Antena szczególnie poleca tego dnia - o godz. 07:50 reportaż „Śladami Legionów” o ludziach i miejscach związanych z datą odzyskania niepodległości w 1918 roku; o godz. 08:15 fabularyzowany dokument „W pogardzie i chwale – Wojciech Korfanty” w reż. Aleksandry Fudali-Barańskiej, który ukazuje życie Wojciecha Korfantego, jego pisma i przemowy, walkę o polskość Śląska oraz współtworzenie niepodległego państwa polskiego; o godz. 10:50 dokument „Być równy innym – Wincenty Witos” w reż. Sylwestra Kiełbiewskiego, przybliżający sylwetkę jednego z bardziej znaczących polityków II Rzeczypospolitej, Wincentego Witosa; o godz. 14:25 film dokumentalny „Józef Piłsudski” z 1937 roku autorstwa Ryszarda Ordyńskiego opowiadający o życiu Marszałka Piłsudskiego; o godz. 16:00 dokument Ewy Szakalickiej „Błękitny generał” o generale Józefie Hallerze - dowódcy Armii Błękitnej, jednym z twórców polskiej niepodległości. Postać generała pokazano w aspekcie historycznym i współczesnym; o godz. 17:05 dokument „Rówieśnicy Niepodległości” w reż. Joanny Jaworskiej ukazujący historię niepodległej Polski widzianej przez pryzmat ludzkich życiorysów; o godz. 19:45 film dokumentalny „A jednak Polska 1918 – 1921” w reż. Wincentego Ronisza o działaniach władz polskich po odzyskaniu niepodległości, w tym przede wszystkim wojny polsko - bolszewickiej w latach 1919 - 1920 oraz o godz. 21:25 znakomity premierowy dokument „Wojna i Polska” w reż. Andrzeja Sapiji zrealizowany w 100. rocznicę wybuchu I wojny światowej, opowiadający o wydarzeniach, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Film jest ilustracją polskiego społeczeństwa żyjącego wówczas w trzech zaborach, jego postaw, działań i wyborów politycznych w obliczu wojny, która rozbudziła nadzieje Polaków.

TVP INFO przez cały dzień, jak co roku, będzie na bieżąco informowało o najważniejszych wydarzeniach Święta Niepodległości w serwisach i programach publicystycznych np. „Po przecinku”, „Dziś wieczorem” i „Minęła 20”. O godz. 09:00 w TVP INFO transmisja Mszy św. za Ojczyznę z Kościoła św. Krzyża. Natomiast o godz. 14:00 relacja na żywo z Marszu Niepodległości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Festiwal i Targi Gier Planszowych BookGame

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn