"Anna Boleyn: Aresztowanie, proces, egzekucja". Pięć faktów o Annie Boleyn, których nie znałeś!

Redakcja Telemagazyn
Redakcja Telemagazyn
fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
Trzyczęściowy program „Anna Boleyn: Aresztowanie, proces, egzekucja” przedstawia ostatnie dni życia drugiej żony Henryka VIII. Ukazuje niezwykłe szczegóły procesu królowej, a także bada, czy Anna Boleyn rzeczywiście była cudzołożnicą – a może król znudził się żoną i postanowił ją odtrącić? Z trzyczęściowego programu dokumentalnego dowiemy się także czy zarzuty, na podstawie których została skazana, miały swoje uzasadnienie, a może były jedynie wymysłem głównego doradcy Henryka VIII? W poniższym artykule zebraliśmy pięć faktów o Annie Boleyn, których mogliście nie znać. Program można oglądać 28 czerwca od godziny 00:15 na kanale Polsat Viasat History.

I. Prawie poślubiła swojego kuzyna. Spekulowano, że Anna Boleyn wyjdzie za mąż za Jamesa Butlera, hrabiego Ormond, ponieważ ich ojciec rościł sobie prawa do jego majątku. Wydawało się, że małżeństwo może rozwiązać spór, ale Boleynowie nie byli zachwyceni tym pomysłem. Zamiast tego, Anna została damą dworu ówczesnej żony Henryka VIII. Później, gdy jej stosunki z królem stały się bliższe, jej rodzina otrzymała posiadłość Ormond.

II. Podobno jej matka również miała romans z Henrykiem VIII. Chociaż powszechnie wiadomo, że król flirtował także z siostrą Anny, Marią, niektóre plotki głosiły, że romansował również z jej matką, Elżbietą Howard. Co więcej, według pogłosek rozsiewanych przez jezuitów, Anna była w rzeczywistości córką samego Henryka VIII, ale obydwie te rewelacje wydawały się wątpliwe. Po pierwsze, Elżbieta Howard była dużo starsza od Henryka, a po drugie oboje zaprzeczali, że w ogóle się znali.

III. Prawie umarła z powodu tak zwanych „angielskich potów”. W XV i XVI wieku ludność Anglii, a później także całego kontynentu, zaraziła się dziwną chorobą, której towarzyszyły silne dreszcze, bóle głowy i pocenie się bez konkretnego powodu. Dolegliwości mogły w ciągu kilku godzin spowodować śmierć chorego. W czerwcu 1528 roku jedna z dam dworu Anny również się zakaziła. Henryk VIII natychmiast uciekł na wieś, a Annę odesłano do domu w hrabstwie Kent. Jednak było już za późno. Anna i jej ojciec zachorowali. Tylko dzięki szczęściu i opiece jednego z najlepszych lekarzy króla oboje przeżyli.

IV. Rozmowy Anny z Jane Seymour, przyszłą żoną Henryka, często przeradzały się w bójki. Mimo że były kuzynkami, stosunki między Anną Boleyn a jedną z jej dam dworu, Jane Seymour, odbiegały od ideału. Miało to swoje wytłumaczenie – Anna podejrzewała, że Jane ma romans z Henrykiem VIII. Kuzynka nie robiła z tego tajemnicy, bo gdy król podarował jej w prezencie portret, zaczęła go nosić jako naszyjnik. Kiedy Anna to zauważyła, zerwała biżuterię z szyi Jane tak gwałtownie, że obie odniosły rany. Według świadków nie był to jedyny taki przypadek. Między kuzynkami często dochodziło do rękoczynów. Nienawiść Anny do Jane nie była jednak bezpodstawna, gdyż zaledwie 11 dni po egzekucji królowej, 19 maja 1536 roku, Jane wyszła za mąż za Henryka.

V. Jej siostra mogła urodzić dziecko Henryka VIII. Chociaż Anna cechowała się większym rozsądkiem i ambicją niż jej siostra Maria, uważa się, że starsza Boleyn była tą piękniejszą. I wcale nie jest zaskakujące, że Henryk VIII miał z nią romans, gdy Maria była już mężatką. Swojemu mężowi,

Williamowi Careyowi, urodziła dwoje dzieci, chłopca i dziewczynkę. Krążyła jednak plotka, według której to Henryk był ich ojcem. Choć nigdy nie zostało to udowodnione, John Hale, pastor z Isleworth, twierdził, że syn Marii, Henryk Carey, jest podobny do króla. Inne badania sugerują, że w rzeczywistości to Katarzyna Carey była córką Henryka, który spłodził dziesięcioro ślubnych dzieci, ale tylko jego dwie córki osiągnęły pełnoletność.

Anna Boleyn nie cieszyła się dużą sympatią społeczeństwa, gdyż w oczach wielu była tylko uzurpatorką tronu, ale mimo wszystkich swoich kaprysów potrafiła oczarować każdego. Podobnie działała na Henryka - przynajmniej przez jakiś czas, za co w końcu zapłaciła życiem. Trzyczęściowy program dokumentalny „Anna Boleyn: Aresztowanie, proces, egzekucja” opowiada historię królowej, która za życia była znienawidzona, a później stała się męczennicą. Emisja trzech odcinków 28 czerwca od godziny 00:15 na kanale Polsat Viasat History.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn