Jeżeli w ogóle można mówić o złotym wieku dla kobiet w religii, na pewno nie jest nim XXI wiek. Status kobiety w religii jest obecnie tematem wielu dyskusji, od wrzawy wokół kobiet-biskupów w kościele anglikańskim, po gorące dysputy na temat roli kobiety w Islamie. Temat ten jednak nie zawsze wzbudzał tyle kontrowersji. W przeszłości kobiety często odgrywały ważną rolę w religijnych kultach.
Dlaczego nasi przodkowie myśleli o boskości w rodzaju żeńskim i kim były niezwykłe kobiety zajmujące centralne miejsce duchowego życia przed wiekami? Od potężnych greckich kapłanek po siejące zniszczenie boginie hinduizmu; od makiawelicznych chrześcijańskich matek po kobiety, które kształtowały dzieje wczesnego Islamu. Fascynujący serial "Boskie kobiety" ożywia historie najbardziej wpływowych przedstawicielek płci żeńskiej w największych religiach świata.
Podróż Bettany Hughes rozpoczyna się w Ashmolean Museum w Oxfordzie (gdzie studiowała nasza prowadząca), a następnie prowadzi nas ponad 3000 km na wschód i 12 000 lat wstecz do Gobekli Tepe na terenie Anatolii, miejsca, gdzie wzięła swój początek religia w takim kształcie, w jakim znamy ją obecnie. W 1994 roku archeolodzy zaczęli prowadzić w tym miejscu wykopaliska i odkryli coś niezwykłego – misterną świątynię wybudowaną 7000 lat wcześniej niż pojawiło się Stonehenge czy piramidy egipskie, najstarszą budowlę religijną na świecie. Odkrycie jednego, z elementów - wydrapanego w kamieniu wizerunku kobiety - dało początek rozważań Bettany na temat obecności kobiet w duchowym życiu ludzi. Kimkolwiek była osoba, która wykonała to starożytne graffiti, wiedziała, jak ważne i zasadne jest upamiętnienie kobiety w samym sercu prehistorycznej świątyni.
"Boskie kobiety", w środę 2, 9 i 16 grudnia o 18:00 na BBC Earth.
