Spis treści
Początki kariery Emiliana Kamińskiego
Emilian Kamiński urodził się 10 lipca 1952 roku w Warszawie. Ukończył Technikum Ekonomiczne nr 8 w Warszawie, następnie Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. Jego debiutem scenicznym był spektakl „Pierwszy dzień wolności” Kruczkowskiego w Teatrze na Woli pod reżyserią Tadeusza Łomnickiego. Jedną z jego ważnych ról było wystąpienie w sztuce prozy Edwarda Stachury „Się” w małej salce" w Teatrze Na Rozdrożu w Warszawie.
Na dużym ekranie zadebiutował w filmie „Akcja pod Arsenałem” Jana Łomnickiego (1977), gdzie zagrał jednego z młodych żołnierzy Szarych Szeregów. Inną rolą filmową, którą warto wspomnieć, było jego wystąpienie w filmie „Tango ptaka” (1980). Kamiński w latach 1980–1981 był aktywnym członkiem NSZZ „Solidarność”, zajmując m.in. stanowisko wiceprzewodniczącego komisji zakładowej w Teatrze Narodowym w Warszawie.
Emilian Kamiński w latach 1977–1983 związany był z Teatrem Narodowym w Warszawie, występując w różnych sztukach, takich jak „Mąż i żona” Aleksandra Fredry, „Sen srebrny Salomei” Juliusza Słowackiego, „Dziady” Adama Mickiewicza, „Treny” Jana Kochanowskiego, „Bracia Karamazow” Fiodora Dostojewskiego, „... i Dekameron” Giovanniego Boccaccio, „Samuel Zborowski” Juliusza Słowackiego, „Śpiewnik domowy” Stanisława Moniuszki oraz „Komedia pasterska” Jana Andrzeja Morsztyna.
Emilian Kamiński i Teatr Kamienica
Emilian Kamiński w latach 1983–2000 był związany z Teatrem Ateneum. Zadebiutował tam jako reżyser przedstawieniem o szaleństwie dyskotekowej muzyki, a także współtworzył spektakl „Brel” z Wojciechem Młynarskim. Grał również w znaczących przedstawieniach inscenizowanych przez Adama Hanuszkiewicza, takich jak „Cyd” (1985) Morsztyna i Pierre’a Corneille’a oraz „Maria i Woyzeck” (1985-86) na podstawie dzieł Georga Büchnera.
W kwietniu 2009 roku założył własny Teatr Kamienica, po pięcioletnich poszukiwaniach odpowiedniego miejsca i zbieraniu funduszy oraz niezbędnych materiałów. Aktywnie uczestniczył w pracach budowlanych, a nad wykończeniem wnętrza teatru pracowały żona dyrektora, Justyna Sieńczyłło, oraz Jolanta Pachowska. Otwarcie Teatru Kamienica miało miejsce 27 marca 2009 roku, podczas Międzynarodowego Dnia Teatru i setnej rocznicy wybudowania kamienicy. Osoby zaangażowane w projekt zostały upamiętnione na pamiątkowej tablicy umieszczonej na dziedzińcu kamienicy.
Filmy i seriale z Emilianem Kamińskim
Emilian Kamiński ma bardzo bogate aktorskie CV w filmach i serialach. Zagrał w takich produkcjach, jak m.in.:
- „Szaleństwa panny Ewy”,
- „Pan Kleks w kosmosie”,
- „Fitness Club”,
- „Klan”,
- „Kariera Nikosia Dyzmy”,
- „Bulionerzy”,
- „M jak miłość”,
- „U Pana Boga w ogródku”,
- „U Pana Boga za miedzą”,
- „Młody Piłsudski”
Życie prywatne Emiliana Kamińskiego
Emilian Kamiński był starszym bratem aktorki Doroty Kamińskiej. Miał dzieci z dwóch małżeństw: córkę Natalię z pierwszego małżeństwa z Izabellą Jarską oraz dwóch synów, Kajetana i Cypriana, ze swoją drugą żoną, Justyną Sieńczyłło. Zamieszkiwali w Józefowie pod Warszawą.
Śmierć Emiliana Kamińskiego
Emilian Kamiński zmarł 26 grudnia 2022 roku po długiej i ciężkiej chorobie. Do końca był otoczony przez rodzinę. Jego ceremonia pogrzebowa odbyła się 4 stycznia 2023 roku po mszy świętej w kościele św. Karola Boromeusza. Został pochowany w Alei Zasłużonych na cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, a uroczystość miała charakter państwowy.
Emilian Kamiński był legendą aktorstwa. Od jego śmierci minął rok
