Od 6 lipca, premiera w poniedziałkowym cyklu "Czy świat oszalał" filmu dokumentalnego „Chiny: triumf i chaos” W pierwszym odcinku: „Chiny: triumf i chaos – Władcy”, historyk Niall Ferguson analizować będzie przyczyny sukcesu ekonomicznego Chin. Jak to się stało, że jedna piąta ludzkości świata, żyjąca w ustroju komunistycznym, rozwinęła najprężniejszą gospodarkę kapitalistyczną na świecie? W drugim odcinku „Chiny: triumf i chaos – Kult Mao” Ferguson wyjaśni fenomen Mao Tse Tunga, a także, sposoby na utrzymanie chińskiego społeczeństwa w ryzach. Ostatni 3 odcinek, będzie skupiać się na obecnej sytuacji gospodarczej Chin, która jeśli nie ulegnie radykalnemu przetasowaniu, w 2016 roku prześcignie gospodarkę Stanów Zjednoczonych. Czy jednak Państwu Środka uda się utrzymać stałe tempo wzrostu ekonomicznego? Czy będzie rządzić światem i czy konsekwencją tych rządów będzie upowszechnienie chińskiej etyki ciężkiej pracy za niską płacę? Na te i inne pytania poznamy odpowiedz już w lipcu.
„Chiny: triumf i chaos – Władcy”, odc. 1/3, poniedziałek, 6 lipca, godz. 23.00
„Chiny: triumf i chaos – Kult Mao”, odc. 2/3, poniedziałek, 13 lipca, godz. 23.05
„Chiny: triumf i chaos – Supermocarstwo”, odc. 3/3, poniedziałek, 20 lipca, godz. 23.05
Premierowo pokazany zostanie również film "Saudyjska wiosna", dotyczyć będzie Arabii Saudyjskiej- największego producenta ropy i najbogatszego państwa świata arabskiego. W filmie znajdziemy odpowiedzi na pytania, jak to się stało, że ominęła ją bliskowschodnia Wiosna Ludów, a wcześniej Al Kaida przegrała walkę z monarchią saudyjską? Czy panująca rodzina Saudów jest w stanie nadal kontrolować rozwój wydarzeń? Do tej pory coraz liczniejsze oznaki niezadowolenia tłumiono przy użyciu z jednej strony – siły, z drugiej – miliardów dolarów przeznaczanych na utrzymanie wysokiego poziomu życia obywateli. Na długą metę ten model rządów jest nie do utrzymania. Rosnące bezrobocie, zwłaszcza wśród młodzieży, daleko idące ograniczenia w dziedzinie swobód obywatelskich przy rosnącej roli serwisów społecznościowych – wszystko to razem zapowiada trudne czasy dla monarchii Saudów.
„Saudyjska wiosna”, poniedziałek, 27 lipca, godz. 23.05
W niedzielnym cyklu "Rodzinne oglądanie" również czekają nas premiery. Pierwsza z nich to „Dzika Kolumbia z Nigelem Marvenem – Zwierzęta z Karaibów”. W trzeciej części serii Nigel Marven wyrusza na jedno z dwóch wybrzeży Kolumbii, a konkretnia nad Morze Karaibskie. Obserwuje tam zwierzęta zarośli namorzynowych.Na miejscu dochodzi do groźnego spotkania z wężem boa, który... gryzie go w nos! Z kolei na jedynej pustyni Kolumbii ma spotkanie z grzechotnikiem kaskawelem. Nasycony ekstremalnymi wrażeniami podziwia również liczne kolibry i inne niezwykłe ptaki.
W czwartej, ostatniej części podróży, towarzyszymy Marvenowi w wyprawie na kolumbijskie wybrzeże Oceanu Spokojnego. Można tam obserwować wspaniałe drzewołazy, w tym gatunki unikalne, jak na przykład liściołaza żółtego, który wytwarza toksyny, wykorzystywane niegdyś przez Indian do zatruwania strzał, oraz chodzącego po wodzie bazyliszka, zwanego jaszczurką Jezusa Chrystusa.
„Dzika Kolumbia z Nigelem Marvenem – Zwierzęta z Karaibów” Odc. 3/4, niedziela, 5 lipca, godz. 9.50
„Dzika Kolumbia z Nigelem Marvenem – Raj nad Oceanem” Odc. 4/4, niedziela, 12 lipca, godz. 10.05
Premierowo zobaczymy również dokumenty pt. „Tajemnice skrzypłoczy” i „Kamczatka. Życie w cieniu wulkanów”
„Tajemnice skrzypłoczy”, niedziela, 19 lipca, godz. 10.05
„Kamczatka. Życie w cieniu wulkanów”, niedziela, 26 lipca, godz. 10.20
