
15. „Jackie Brown” (1998)
„Jackie Brown” (reż. Quentin Tarantino) to amerykański film kryminalny, którego fabuła oparta jest częściowo na powieści pt. „Rum Punch” autorstwa Elmore’a Leonarda. Jak przystało na Tarantino, fabuła tej produkcji, jest nieco zagmatwana. Można tu spotkać typowe dla tego reżysera środki stylistycznego wyrazu - retrospekcje, groteskę i barwne dialogi. „Jackie Brown” opowiada o 40-letniej stewardessy, która pracuje dla tanich linii lotniczych. Wykorzystuje ona swoją pozycję zawodową i na boku zajmuje się szmuglowaniem brudnych pieniędzy z Meksyku do USA. Film ten utrzymany jest w gatunku Blaxploitation, który największe triumfy święcił w latach 70. XX w. Należy on do nurtu kina afroamerykańskiego, poruszającego problematykę społeczności czarnoskórej.

13. „Poznaj mojego tatę” (2000)
„Poznaj mojego tatę”(reż. Jay Roach) to amerykańska komedia rodzinna, która odniosła bardzo duży sukces komercyjny. Film ten opowiada z pozoru o uniwersalnej historii rodzinnej - Greg Focker postanawia oświadczyć się swojej ukochanej - Pam Byrnes, jednakże na drodze do pełni szczęścia stają im zwyczaje panujące w domu dziewczyny. Zanim dojdzie do oficjalnych oświadczyn Greg, musi poznać rodziców Pam, w której twardą ręką rządzi Jack Byrnes (Robert De Niro). Niestety, ojciec dziewczyny, oprócz tego, że jest zatwardziałym konserwatystą, uważa, że żaden mężczyzna nie jest godzien ręki jego ukochanej córeczki. Mocną stroną tego filmu, oprócz obsady aktorskiej, jest jego nieco sarkastyczny humor, który wynika przede wszystkim ze zderzenia nowoczesnego świata z konserwatywnym i patriarchalnym światopoglądem surowego Jacka.

10. „ Przylądek strachu” (1991)
„Przylądek strachu” (reż. Martin Scorsese) to amerykański thriller, który stanowi remake filmu o tym samym tytule z 1962 r. Opowiada on o Maxie Caddy (Robert De Niro) - niebezpiecznym psychopacie, który po 14. latach wychodzi z więzienia, do którego trafił za brutalny gwałt na nieletniej. Głównym celem Maxa staje się zemsta na adwokacie Samie Bowdenie, który jego zdaniem, niezbyt skutecznie go bronił, przez co trafił za kratki. Z tego powodu psychopatyczny gwałciciel zaczyna dręczyć rodzinę Sama - jego żonę i córkę. „Przylądek strachu” to film, który funduje widzom skrajne emocje i wymusza na nich pełne zaangażowanie. Dużym atutem „Przylądku strachu” jest gra aktorska - niektórzy nawet uważają, że rola szalonego Maxa Cady to najlepiej odegrany czarny charakter w historii kina.

9. „Chłopcy z ferajny” (1990)
„Chłopcy z ferajny” (reż. Martin Scorsese) to amerykański dramat gangsterski, w którym Robert De Niro wcielił się w rolę Jimmy'ego Conwaya - gangstera, który cieszy się dużym szacunkiem wśród swoich kolegów ze świata mafijnego. Co ciekawe, fabuła tego filmu opiera się na zeznaniach Henry’ego Hilla, który jest jego głównym bohaterem. „Chłopcy z ferajny” to opowieść o dwóch chłopcach - Henrym i Tommym, którzy uczą się, jak być dobrymi gangsterami. Zgodnie ze swoją wolą przyswajają reguły rządzące światem mafii, a także na co dzień obcują z przemocą, okrucieństwem i niesprawiedliwością. Największą zaletą tego filmu jest jego wciągająca i wielowątkowa fabuła, pogłębiony portret psychologiczny poszczególnych bohaterów, a także gra aktorska, za którą Joe Pesci i Lorraine Bracco zostali nagrodzeni Oscarem (kategoria: rola drugoplanowa).