Spis treści
„Food Chain”
To historia młodej pracowniczki dystopijnej fabryki, która odkrywa prawdę o maszynie, przy której codziennie pracują jej koledzy. Gdy próbuje się zbuntować, napotyka opór przełożonych i obojętność tych, których chciała chronić. Film jest thrillerem o wyzysku, konformizmie i lojalności wobec systemu żywiącego się lękiem i nadzieją. Ukazuje, jak głęboko taki system może zakorzenić się w świadomości jednostki.
„Food Chain” został nakręcony przez polsko-ukraińską ekipę: reżysera Ivana Krupenikova i autora zdjęć Dimę Zinycha. Główną rolę zagrała Aleksandra Sochacka.
Twórcy „Food Chain”, ekipa B98, zwyciężyli edycję 48HFP w Bielsku-Białej. Po tym sukcesie zespół został zaproszony do międzynarodowego konkursu Yes We Cannes, skierowanego do najlepszych ekip 48HFP z całego świata. W rywalizacji z blisko 150 uczestnikami film zdobył trzy główne nagrody: za Najlepszy film, Najlepszą reżyserię i Najlepsze zdjęcia, co zapewniło mu miejsce na pokazie w Cannes.
„Wszystko, by pamiętać”
Film opowiada o samotnej dziewczynie, desperacko poszukującej ojca przy pomocy tajemniczego, wyobcowanego medium, którego dar jest również niebezpiecznym przekleństwem. W surrealistycznym zwierciadle sennego świata odbywa się ostateczna walka o wspomnienia najbliższej osoby. Odwołując się do fantastyki, film porusza temat nawiązania relacji z bliskimi, którzy stracili pamięć, podnosząc kurtynę ukrytych dla nas emocji i myśli osób z zanikiem pamięci. Daje nadzieję, że choć nie mogą, to bardzo chcą pamiętać swoich bliskich.

Film wyreżyserował Oleg Hakenberg, autorem zdjęć był Piotr Kosmalski. W produkcję zaangażowanych było 31 osób, w tym znani polscy aktorzy: Leszek Abrahamowicz („Dzień świra”), Katarzyna Gałązka („The Office PL”), Angelika Smyrgała („1670”), a także twórcy techniczni związani z uznanymi produkcjami - m.in. Michał Kluszczyński („Bokser”) i David Chomiak.
Za film odpowiada ekipa Hiper, która wygrała warszawską edycję 48HFP i została wybrana do udziału w międzynarodowym finale 48HFP na wydarzeniu filmowym Filmapalooza w Seattle. Tam zdobyła cztery nominacje: za Najlepszy film, Najlepsze zdjęcia, Najlepszą scenografię oraz Najlepszą rolę drugoplanową. Te wyróżnienia otworzyły jej drogę do Short Film Corner w Cannes.
Dwa filmy z Polski w Cannes
Łącznie w lokalnych edycjach 48HFP na świecie oraz w konkursie Yes We Cannes powstało blisko 300 filmów. Tylko 25 z nich zostało zaproszonych na pokaz w Cannes – w tym aż dwa z Polski. To kolejny sukces rodzimej reprezentacji w ramach 48 Hour Film Project.
Short Film Corner to najważniejsza sekcja dla twórców filmów krótkometrażowych na Festiwalu w Cannes. Przegląd co roku przyciąga reżyserów, agentów sprzedaży, producentów i instytucje filmowe z całego świata. Prezentowane tam filmy mają realną szansę trafić do międzynarodowej dystrybucji, a ich twórcy – rozpocząć karierę na arenie międzynarodowej.
Członkowie obu ekip wraz z producentkami 48HFP w Polsce – Marią Leśnodorską-Lis i Martą Bernatowicz – pojawią się w Cannes, promując polskie produkcje i środowisko młodego kina. Do zespołu dołącza także reżyser Tomek Wilczyński, którego film „Dziewczyna z walizką” był prezentowany w ubiegłym roku w Short Film Corner. Aktualnie pracuje nad rozwinięciem nagrodzonego filmu do formatu pełnometrażowego oraz nawiązaniem nowych współprac koprodukcyjnych w środowisku filmowym – zarówno międzynarodowym, jak i polskim.
Pokazy filmów „Food Chain” i „Wszystko, by pamiętać” odbędą się na Lazurowym Wybrzeżu 21 maja. Filmy dostępne są na platformie You Tube.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź TeleMagazyn.pl codziennie. Obserwuj TeleMagazyn.pl
