
Drugim kamieniem milowym z 1996 roku był film "Trainspotting"w reżyserii Danny’ego Boyle’a. O tym dziele i słynnej kreacji młodego i wychudzonego do roli Ewana McGregora nie trzeba chyba nikomu przypominać. Heroina była tematem przewodnim głośnej ekranizacji prozy Irvine’a Welsha. Jeżeli ktokolwiek miałby kaprys zanurzenia się w odmętach heroinowego nałogu – „Trainspotting” powinno stać się jego wystarczającą namiastką i najlepszą antyreklamą.
(fot. AplusC)

W 2000 roku do kin trafił doborowo obsadzony "Traffic"Stevena Soderberga. Na ekranie mogliśmy podziwiać takie gwiazdy jak: Michael Douglas, Catherine Zeta-Jones, Benicio Del Toro i Dennis Quaid. Ten nagrodzony czterema Oscarami film opowiadał o niezwykle zyskownym i śmiertelnie niebezpiecznym przemyśle narkotykowym.
(fot. AplusC)

Drugim obrazem 2000 roku było kultowe już "Requiem dla snu"w reżyserii Darrena Aronofsky’ego. Postaci zagrane przez Jareda Leto i Jennifer Connelly pokazane zostały w ogniu ciężkiego nałogu heroinowego, który determinuje wszystko, co wydarzy się w ich życiu. To prawdopodobnie drugi po „Trainspotting” film, który w bardzo obrazowy i dosadny sposób pokazuje widzom cierpienie związane z przyjmowaniem tego narkotyku.
(fot. AplusC)

„Marsylski łącznik” jest swego rodzaju powrotem do korzeni filmów podejmujących tematykę heroiny. Opowiada historię przedstawioną w słynnym „Francuskim łączniku” z francuskiej perspektywy. Rewelacyjne kreacje aktorskie Jeana Dujardina („Artysta”, „Wilk z Wall Street”) i Gilles’a Lellouche'a („Niewierni”), piękne plenery słonecznej Marsylii i niezwykle intensywna akcja zadowolą każdego miłośnika dobrego kina.
Marsylia, 1975 rok. Ambitny sędzia Pierre Michel (Jean Dujardin) dostaje przydział do wydziału antynarkotykowego policji z zadaniem rozpracowania grupy przestępczej, odpowiedzialnej za przerzut do USA hurtowych ilości heroiny. Gangiem kieruje bezwzględny i charyzmatyczny Gaëtan „Tany” Zampa (Gilles Lellouche), który pozostaje nieuchwytny dla organów ścigania, skutecznie zacierając ślady i sowicie opłacając skorumpowanych policjantów i urzędników. Michel stawia sobie za punkt honoru, by dopaść Zampę i uprzykrza mu życie na każdym kroku, działając często na granicy prawa. Gangster nie pozostaje mu dłużny, a rywalizacja obu mężczyzn doprowadzi do serii dramatycznych wydarzeń, które wstrząsną całą Francją.
(fot. AplusC)