Transmisja z ceremonii otwarcia w TVP1 i TVP Sport już w najbliższą środę, 7 września od godz. 22:35.
Igrzyska Paraolimpijskie to – podobnie jak Igrzyska Olimpijskie – wielkie światowe widowisko sportowe i wielkie wydarzenie medialne, z udziałem najlepszych zawodników z całego świata.
Transmisja z ceremonii otwarcia Igrzysk zostanie pokazana już w najbliższą środę 7 września od godz. 22:35 w TVP 1 i TVP Sport. Studio prowadzi Rafał Patyra, a jego gośćmi będą: niewidomy sportowiec Marcin Ryszka oraz świetnie znający tę problematykę – artysta Krzysztof Głombowicz.
Po uroczystości wręczenia nominacji i złożenia ślubowania przez członków polskiej reprezentacji paraolimpijskiej na Letnie Igrzyska Paraolimpijskie w Rio de Janeiro wyjechała ekipa 90 polskich sporowców już od kilku dni trenuje na obiektach olimpijskich w stolicy Brazylii. Polski Komitet Paraolimpijski ocenia, że w ponad 50 przypadkach występy naszych reprezentantów zakończone zostaną olimpijskimi medalami, głównie w lekkoatletyce, pływaniu, kolarstwie, podnoszeniu ciężarów, tenisie stołowym czy szermierce na wózkach. Liczymy na medale przede wszystkim naszych już multimedalistów igrzysk paraolimpijskich i mistrzostw świata, m.in.: Natalii Partyki w tenisie stołowym, Alicji Fiodorow i Macieja Lepiato w lekkiej atletyce, Joanny Mendak i Oliwii Jabłońskiej w pływaniu, a także Rafała Wilka w kolarstwie szosowym czy Justyny Kozdryk w podnoszeniu ciężarów. Oprócz znanych polskich paraolimpijczyków, miło zaskoczyć nas mogą również debiutanci, jak np. lekkoatleta, mistrz świata Michał Derus czy Jakub Tokarz, startujący w nowej dyscyplinie paraolimpijskiej – w kajakarstwie.
– Będziemy walczyć, walczyć, walczyć! Z Rio wrócę z krążkiem – powiedziała reporterce TVP, w imieniu wszystkich zawodników Justyna Kozdryk (podnoszenie ciężarów), która już trzeci raz wystąpi w Igrzyskach Paraolimpijskich.
Organizatorzy igrzysk przygotowali aż 528 medali (w 22 konkurencjach paraolimpijskich) do przekazania najlepszym ze zgłoszonych 4300 sportowców ze 176 krajów całego świata, dzieląc je na poszczególne kategorie niepełnosprawności. Po raz pierwszy w historii igrzysk medale będą udźwiękowione, co umożliwi osobom niewidomym odebrać rangę ich wyróżnienia.
Foto Olimpik/x-news
