Jak zdobyć pozwolenie na broń?

Materiał informacyjny Bron.pl
Otrzymanie pozwolenia na broń to skomplikowany proces. Obejmuje on nie tylko egzamin teoretyczny i praktyczny, który potwierdza znajomość przepisów oraz umiejętność posługiwania się bronią, ale również wiąże się z pewnymi kosztami. Koszt uzyskania pozwolenia zależy od wielu czynników, w tym od wybranego klubu strzeleckiego, i zaczyna się od około 3000 zł. Przyjrzyjmy się teraz bliżej procedurze uzyskania pozwolenia na broń.

1. Różne rodzaje pozwolenia na broń

2. Kto może uzyskać pozwolenie na broń?

3. Ile kosztuje pozwolenie na posiadanie broni?

Gdzie kupować broń palną i zdobywać wiedzę na jej temat? Warto wybierać sprawdzone źródła, jak choćby bron.pl.

Różne rodzaje pozwolenia na broń

Analizując kwestie związane z pozwoleniem na broń, warto zwrócić uwagę na istotny podział na broń kolekcjonerską, sportową, palną i myśliwską.

Ubiegając się o pozwolenie na broń kolekcjonerską lub sportową, procedura administracyjna jest opisana w ustawie o dostępie do broni i amunicji. Osoba czująca się pewnie z bronią i posiadająca praktyczne doświadczenie może przystąpić do egzaminu, który składa się z części praktycznej na strzelnicy oraz teoretycznej, przygotowanej przez Polski Związek Strzelectwa Sportowego (PZSS). Następnie należy wystąpić o licencję na konkretny typ broni (np. pistolet, karabin, strzelba) do PZSS. Kluczowym elementem procedury jest także pomyślne przejście badań u internisty, psychologa, okulisty oraz dostarczenie zaświadczenia o niekaralności.

Inaczej wygląda sytuacja dla osób posiadających już pozwolenie na broń sportową i będących członkami stowarzyszenia kolekcjonerskiego. W takim przypadku wystąpienie o pozwolenie na broń kolekcjonerską nie wymaga dodatkowych formalności w policji. Natomiast jeśli osoba od początku ubiega się o pozwolenie na broń kolekcjonerską, musi należeć do stowarzyszenia oraz zdać testy praktyczne i teoretyczne na komendzie.

Kto może uzyskać pozwolenie na broń?

Wydanie pozwolenia na posiadanie broni palnej odbywa się w Polsce na podstawie decyzji administracyjnej, która określa cel, rodzaj oraz liczbę egzemplarzy broni. Zgodnie z ustawą, pozwolenie może otrzymać osoba spełniająca następujące warunki:

  • ukończyła 21 lat;

  • ma stałe miejsce zamieszkania w Polsce;

  • posiada pełną zdolność do czynności prawnych;

  • posiada pełną zdolność psychiczną i fizyczną do posiadania broni, potwierdzoną orzeczeniem lekarskim i psychologicznym;

  • uzyskała pozytywną opinię Komendanta Komisariatu Policji właściwego dla miejsca zamieszkania;

  • nie była skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwa umyślne.

Dokumenty wymagane w zależności od przeznaczenia broni:

  • Broń do ochrony osobistej: dokument wskazujący na stałe, realne i ponadprzeciętne zagrożenie życia, zdrowia lub mienia.

  • Broń do celów łowieckich: zaświadczenie zarządu okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego (PZŁ) potwierdzające posiadanie uprawnień do polowań i przynależność do PZŁ.

  • Broń do celów sportowych: zaświadczenie potwierdzające przynależność do klubu lub stowarzyszenia sportowego o charakterze strzeleckim, dokument Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego (PZSS) potwierdzający posiadanie kwalifikacji sportowych, licencja PZSS.

  • Broń do celów rekonstrukcji historycznych: zaświadczenie potwierdzające członkostwo w stowarzyszeniu organizującym rekonstrukcje historyczne, zaświadczenie potwierdzające czynny udział w działalności statutowej stowarzyszenia.

  • Broń do celów kolekcjonerskich: zaświadczenie potwierdzające członkostwo w stowarzyszeniu kolekcjonerskim.

  • Broń do celów pamiątkowych: dokument potwierdzający nabycie broni w drodze spadku, darowizny lub wyróżnienia.

  • Broń do celów szkoleniowych: dokument potwierdzający posiadanie uprawnień do prowadzenia szkoleń strzeleckich oraz zarejestrowanie działalności gospodarczej w zakresie szkoleń strzeleckich, zgodnie z odrębnymi przepisami.

Dodatkowe informacje na ten temat znajdziesz na stronie https://www.bron.pl/blog/Jak-zdobyc-pozwolenie-na-bron.

Ile kosztuje pozwolenie na posiadanie broni?

Procedura uzyskania pozwolenia na broń, zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego, powinna trwać do sześciu miesięcy, ale może się przedłużyć w przypadku braków w dokumentacji. Koszt uzyskania pozwolenia na broń zależy od wielu czynników, w tym od klubu strzeleckiego, do którego należymy, i zaczyna się od około 3000 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn