Korekta deklaracji podatkowej PIT

Artykuł sponsorowany
Jednym z praw podatników, jest możliwość skorygowania uprzednio przygotowanej i złożonej deklaracji podatkowej, takiej jak na przykład PIT 36, czy PIT 37. Jest to możliwość naprawienia błędów, pomyłek i uniknięcia większości negatywnych konsekwencji ich popełnienia. Należy jednak pamiętać, że uprawnienie do przygotowania i złożenia korekty PIT rządzi się konkretnymi zasadami, ustalanymi w odpowiednich aktach prawnych. W tym w szczególności istnieją sytuacje, w których korekty PIT złożyć nie można.

Podstawy prawne działania korekty

Korekta PIT 36 czy PIT 37 tworzona jest na podstawie konkretnego uprawnienia, które daje podatnikom Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 z późn. zm.), zwana dalej "Ordynacją podatkową”. Prawo do skorygowania deklaracji podatkowej zostało określone w art. 81 tego aktu prawnego. Według niego, prawo do skorygowania deklaracji podatkowej dotyczy podatników, płatników, inkasentów oraz osób, które uprzednio były wspólnikami spółki cywilnej.

Wyciąg z przepisów

Ordynacja podatkowa (art. 81)
Art. 81.

§ 1. Jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację.

§ 1a. Osoba, która była wspólnikiem spółki cywilnej w chwili rozwiązania spółki, może skorygować uprzednio złożoną deklarację w zakresie wskazanym w art. 75 § 3a.

§ 2. Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji.

Korekta deklaracji PIT 36 w praktyce

Korekta stanowiąca oddzielną formę, w praktyce polega po prostu na złożeniu ponownej deklaracji PIT – na przykład PIT 36, z tym, że podatnik jako cel deklaracji zaznacza korektę deklaracji. W tym miejscu warto podkreślić, że korekta powinna zawierać nie tylko zmieniane informacje, ale również poprzednio poprawnie wypełnione dane. Korekta ma na celu zastąpić w całości poprzednio złożony PIT 36, dlatego powinna zawierać całe (w rozumieniu: kompleksowe i pełne) rozliczenie zeznania podatkowego podatnika.

Skutki korekty deklaracji podatkowej

Korekta deklaracji może prowadzić (i co do zasady prowadzi) do zmian wysokości kwoty powstałego (wyliczonego) zobowiązania podatkowego. W takiej sytuacji, możliwe jest zmniejszenie lub zwiększenie powstałego zobowiązania ze skutkiem wstecz. Po złożonej deklaracji, ze stwierdzeniem nadpłaty podatnik może odzyskać nadpłacony podatek. W sytuacji, jeżeli podatnik zaniżył kwotę podatku - powinien tę należność publicznoprawną uiścić.

Na tym etapie warto zauważyć, że prawidłowo przeprowadzona korekta deklaracji podatkowej (np. PIT 36, czy PIT 37), może prowadzić do uchronienia podatnika przed negatywnymi konsekwencjami poprzednio popełnionych błędów. W świetle art. 16a Ustawy z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 408 z późn. zm.):

Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, kto złożył prawnie skuteczną, w rozumieniu przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa albo w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2020 r. poz. 505, 568, 695, 1087, 1106 i 2320), korektę deklaracji podatkowej i w całości uiścił, niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ, należność publicznoprawną uszczuploną lub narażoną na uszczuplenie.

Należy jednak pamiętać, że ustawodawca określił sytuacje, kiedy korekta deklaracji podatkowej może zostać złożona, a kiedy nie.

Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn