
JASIEK Z TARNOWA i MELSZTYNA herbu LELIWA (Marcin Rogacewicz - po l.)
Jasiek syn Spytka, kasztelana krakowskiego. Jeden z najbardziej zaufanych ludzi Kazimierza Wielkiego. W 1339 roku został łowczym krakowskim a następnie kasztelanem wojnickim, wojewodą sandomierskim, by w końcu, u schyłku panowania Kazimierza, otrzymać awans na najwyższy urząd – kasztelanie krakowską. W telenoweli dodano mu kasztelanię małogojską oraz przypisano mu burzliwy romans z Baśką Dunin, fikcyjną rozbójniczką na szlakach sandomierskich. Źródła tego czasu wprawdzie niczego takiego nie odnotowały, ale jeśli czegoś nie napisano, to kto wie, czy się nie zdarzyło?
fot. Marcin Makowski

NIEMIERZA Z GOŁCZY HERBU MĄDROSTKI (Piotr Gawron Jedlikowski)
Niemierza, jeden z zaufanych rycerzy Kazimierza. Na Wawelu poznał i poślubił córkę kasztelana sieciechowskiego Pełki z Rzochowa, z którą miał dwie córki, Elżbietę i Pachnę. Za swoje zasługi w 1350 roku otrzymał podkomorstwo sandomierskie.
Tak naprawdę Niemierza poślubił Cudkę w 1339 roku, ale na potrzeby telenoweli przyspieszono ich małżeństwo. Tym bardziej, że legenda przydaje Cudce romans z Kazimierzem Wielkim, czy jednak to na pewno tylko legenda…
fot. Marcin Makowski

KANCLERZ ZBIGNIEW ZE SZCZYRZYCA HERBU DRUŻYNA (Tomasz Sapryk po pr.)
Od czasów przejęcia rządów w Krakowie przez Władysława Łokietka rozpoczął się proces kształtowania lub przekształcania dawnych urzędów książęcych w królewskie. Wykształciła się także kancelaria królewska, na której czele w 1328 roku stanął Zbigniew. Był jednym z najbardziej zaufanych ludzi Władysława Łokietka i jego żony Jadwigi. Jako jeden z nielicznych odwiedzał ją w klasztorze sądeckim. Po śmierci Łokietka stał się doradcą Kazimierza Wielkiego.

WŁADYSŁAW GARBATY (Jan Wieczorkowski - po l.)
Syn Siemowita księcia dobrzyńskiego, bratanek Władysława Łokietka, czasem nazywany Włodkiem, a z powodu kalectwa Garbaczem lub Garbatym. W 1327 r. Władysław Łokietek przekazał mu w zarząd księstwo łęczyckie. Być może ze względu na kalectwo nie zawarł dobrego koligacyjnie małżeństwa, a poślubił najpewniej szlachciankę, siostrę kasztelana sandomierskiego Wilczka. Na potrzeby telenoweli Garbaty marzy czasem o koronie królewskiej, pozostaje jednak lojalny w stosunku do Kazimierza Wielkiego.
PRZEMYSŁ SIERADZKI (Ireneusz Pastuszak - po pr.)
Syn księcia inowrocławskiego Siemowita, brata Władysława Łokietka. W 1306 roku otrzymał od niego w zarząd Świecie, jednak szybko je utracił na rzecz Krzyżaków. Od 1324 roku rządził księstwem inowrocławskim, które na prośbę Władysława Łokietka wymienił w 1327 roku na sieradzkie. Nowa dzielnica ucierpiała bardzo w wyniku wojen z Zakonem Krzyżackim w 1331 roku. Przemysł zmarł na przełomie 1338/1339 roku, najprawdopodobniej nigdy się nie ożenił i nie miał potomstwa, bowiem po jego śmierci księstwo sieradzkie przeszło w ręce Kazimierza Wielkiego. W telenoweli przebywa czasem na dworze stryja, liczy bowiem na coś więcej niż tylko księstwo sieradzkie z rąk króla.
fot. Marcin Makowski