
GABIJA (Agata Bykowska)
Jest młodą kucharką litewskską. Na zamek królewski w Krakowie przybywa w orszaku księżniczki Aldony-Anny i trafia do dworskiej kuchni. Ta bezpośrednia i uczciwa kobieta nie jest tam mile widziana, chociaż doskonale wywiązuje się ze swoich obowiązków. Gabija wprowadza na królewski stół litewskie potrawy, co powoduje ostry sprzeciw Kuchmistrza. Czy Gabija ze swoją prostodusznością poradzi sobie na Wawelu? Czy zyska szacunek Kuchmistrza?
fot. Marcin Makowski

EGLE (Karina Seweryn - po pr.)
Tajemnicza litewska zielarka-szamanka o niezwykłej intuicji i dwórka księżniczki Aldony-Anny, którą opiekuje się od dzieciństwa. Wraz ze swoją panią przyjeżdża do Polski, jednak w przeciwieństwie do niej nie wyrzeka się pogańskiej wiary. Czci Perkunasa, najważniejszego w panteonie bogów litewskich, który stoi na straży praw rządzących światem. Jest zabobonna: wróży z kłosów, z ziaren i z kości. Dobrze zna się na ludzkich charakterach i potrafi przewidzieć rzeczy, które mogą nastąpić. Aldonę-Annę darzy matczyną miłością i jest jej najbliższą powiernicą. Zna największe sekrety swojej pani i wie o jej młodzieńczej miłości do Arunasa. Na dworze są osoby, którym nie odpowiada zażyłość Egle z młodą królową. Niektórzy uważają Egle za czarownicę. Jak potoczą się losy litewskiej zielarki?
fot. Marcin Makowski

PEŁKA Z ROCHOWA (Krzysztof Wrona)
Kasztelan sieciechowski i sądecki, zaufany człowiek Władysława Łokietka i Kazimierza Wielkiego. Syn Michała, urzędnika Władysława Łokietka, mąż Małgorzaty i ojciec Cudki, dwórki Anny, pierwszej żony Kazimierza Wielkiego. Pomimo tego, że jego małżeństwo z Małgorzatą trwało długo, na potrzeby telenoweli został wdowcem z małą córką i najbardziej poturbowanym bohaterem. Otrzymał również kasztelanię kaliską, bo w tych latach był na niej wakat i klucz wsi, aby nie czuł się pokrzywdzony za wszystkie rany, które odniósł w służbie Kazimierza.
fot. Marcin Makowski

SPYCIMIR (SPYTEK) HERBU LELIWA ( Sławomir Orzechowski - po l.)
Od 1331 roku był kasztelanem krakowskim, czyli najważniejszym urzędnikiem Królestwa Polskiego. Zaufany współpracownik Władysława Łokietka i Kazimierza Wielkiego. Rozsądny, chłodny i sprawiedliwy, jest głosem rozsądku na dworze młodego władcy. Uczestniczy prawie we wszystkich ważniejszych poselstwach i rokowaniach prowadzonych przez Kazimierza. Historycznie był ojcem Jaśka z Melsztyna, towarzysza i współpracownika Kazimierza. Miał jednak jeszcze syna Rafała, który w telenoweli się nie pojawia, ale w zamian dodano mu córkę, Jagnę, młodą i wykształconą, jak na kasztelankę przystało.
fot. Marcin Makowski