Calamity Jane jako legenda Dzikiego Zachodu, tajemnice szachowych arcymistrzyń - sióstr Polgár, prawdziwy doktor Strangelove z filmu Stanleya Kubricka, kłótnie Sartre’a i Camusa oraz droga do sukcesu Charlie’ego Chaplina. W styczniu Planete+, autorski kanał platformy nc+, w paśmie „Biografie” zaprasza na pięć dokumentów przedstawiających życiorysy fascynujących postaci. Premiery w soboty, od 3 do 31 stycznia, o 21:00.
Za każdą słynną lub cenioną postacią stoi zazwyczaj mało znana historia. Planete+ nie boi się zajrzeć za kurtynę i zadać trudne pytania dotyczące życia artystów, sportowców, naukowców czy ludzi określanych mianem legend.
Już 3 stycznia o 21:00, Planete+ sprawdzi, co stoi za sukcesem wielkich szachistek i jaki, czasami nieludzki, wysiłek prowadzi do sukcesu. Widzowie obejrzą „Siostry Polgár. Jak wychować szachowe mistrzynie” - biografię Susan, Zsófii i Judit Polgár – trzech sióstr z Węgier, które ojciec postanowił wykształcić na najlepsze szachistki świata. Dokument przedstawia historię tytułowych bohaterek – od momentu, jak w wieku 5 lat nauczyły się grać w szachy i wygrywać pierwsze zawody, poprzez edukację domową (dziewczynki nie chodziły do przedszkola i szkoły), aż po spektakularne światowe zwycięstwa i doprowadzenie do wściekłości samego Garry’ego Kasparova.
Równie intrygująca i ciężka była droga do sukcesu Charlie’ego Chaplina, wielkiego aktora, reżysera i producenta filmowego. Śmieszny chód, czarny melonik i charakterystyczny wąsik - nie ma osoby, która nie znałaby trampa wykreowanego przez Chaplina. Planete+ zaprasza widzów do obejrzenia biografii artysty w dokumencie „Chaplin. Narodziny legendy” (sobota, 10 stycznia, 21:00). Twórcy filmu przywołują jego ciężkie dzieciństwo spędzone w sierocińcach i na ulicach Londynu (do czego Chaplin nawiązał później w „Brzdącu”), emigrację do Stanów Zjednoczonych i narodziny postaci trampa.
Natomiast w sobotę 17 stycznia o 21:00 w dokumencie „Prawdziwy doktor Strangelove” widzowie dowiedzą się, co wspólnego mają ze sobą węgierski matematyk John von Neumann i amerykański reżyser Stanley Kubrick? To właśnie von Neumann – genialny naukowiec specjalizujący się m.in. w mechanice kwantowej był uczestnikiem projektu Manhattan, którego celem było stworzenie bomby atomowej. Był on inspiracją do powstania tytułowej postaci z filmu „Doktor Strangelove, czyli jak przestałem się martwić i pokochałem bombę” Stanleya Kubricka.
W ramach pasma nie zabraknie też pierwiastka żeńskiego. Bohaterką kolejnego dokumentu, „Calamity Jane, legenda Dzikiego Zachodu”, jest kobieta, której życiorysu nie powstydziłby się niejeden mężczyzna. Doskonała rewolwerowiec, zwiadowczyni w oddziałach generała George’a Crooka, znajoma Dzikiego Billa Hickoka i opiekunka chorych podczas epidemii ospy w 1878 roku. Barwna postać Calamity Jane stała się inspiracją dla pisarzy i reżyserów, a wśród aktorek, które się w nią wcieliły, znajdują się Jane Russell, Doris Day i Ellen Barkin.
Miesiąc zakończy egzystencjalna historia przyjaźni dwóch wielkich francuskich pisarzy i myślicieli: Jeana-Paula Sartre’a i Alberta Camusa. W sobotę 31 stycznia o 21:00 Planete+ pokaże dokument „Sartre i Camus. Pęknięta przyjaźń”. W 1952 roku publicznie się pokłócili, a ich drogi się rozeszły. Przyczyn było wiele: od literackich i filozoficznych rozbieżności, przez odmienne poglądy polityczne aż po powody osobiste jak zazdrość. Ich konflikt naznaczył pokolenie młodych intelektualistów, którzy musieli opowiedzieć się po którejś ze stron.
