5 z 24
Prawdopodobnie jeden z najbardziej kontrowersyjnych polskich...
fot. materiały prasowe

„Diabeł” (1972) - reż. Andrzej Żuławski

Prawdopodobnie jeden z najbardziej kontrowersyjnych polskich filmów, będący kwintesencją kina Andrzeja Żuławskiego. Obraz przesączony erotyzmem oraz przemocą, igrający nie tylko z religią, ale przede wszystkim z ówczesną władzą. Nic więc dziwnego, że komunistyczne władze wyrzuciły Żuławskiego z Polski, który wyemigrował do Francji, a cenzura wysłała „Diabła” na półki na wiele lat, przez co dzieło swojej premiery doczekało się dopiero w 1988 roku!

„Diabeł” został oficjalnie ocenzurowany z powodu okrucieństwa i zbyt śmiałych scen erotycznych, jednak prawdziwym powodem było zbytnie polityczne zaangażowanie produkcji.

Niezwykle klimatyczny, pełen mroku i niepokoju obraz, z Leszkiem Teleszyńskim w roli głównej oraz Wojciechem Pszoniakiem jako tytułowym diabłem. Do tego piękne Małgorzata Braunek i Monika Niemczyk. Czy można chcieć czegoś więcej?

Akcja „Diabła” rozgrywa się na początku 1793 roku, gdy do Wielkopolski wkroczyły wojska pruskie. Nieznajomy (Pszoniak) wyprowadza z więziennego klasztoru młodego szlachcica Jakuba (Teleszyński) wraz z zakonnicą. Jakub wraca w rodzinne strony, co tylko potęguje w nim opętanie.

6 z 24
Kacper Wosiński został wezwany do konającej żony. Maryna...
fot. materiały prasowe

„Wilczyca” (1982) - reż. Marek Piestrak

Kacper Wosiński został wezwany do konającej żony. Maryna umiera z powodu nieudanego zabiegu przerwania ciąży. W czasie długiej nieobecności męża nie stroniła od rozrywek i mężczyzn, a nawet zaczęła parać się magią. Ostatnie pełne nienawiści słowa umierającej skierowane są do Wosińskiego. Maryna obiecuje, że zemści się za to, że kiedyś ją odtrącił, unikał przebywania w domu. Z zaciśniętej dłoni martwej żony Kacper wyjmuje wilczą łapę. W czasie nocnego powrotu do majątku, który został mu powierzony w opiekę, widzi podążającą jego śladem wilczycę.

Marek Piestrak to specyficzny twórca, któremu sławę przyniosły horrory charakteryzujące się kiczowatą realizacją. Nie inaczej jest w przypadku „Wilczycy”, gdyż obraz zamiast straszyć, bardziej bawi.

W obsadzie znaleźli się m.in. Iwona Bielska, Krzysztof Jasiński, Stanisław Brejdygant oraz Henryk Machalica. Co ciekawe, obraz doczekał się swojej kontynuacji - w 1990 roku powstał film „Powrót wilczycy”.

7 z 24
Początek roku 1982. Krzysztof jest nauczycielem. Od czasu,...
fot. materiały prasowe

„Powinowactwo” (1984) - reż. Waldemar Krzystek

Początek roku 1982. Krzysztof jest nauczycielem. Od czasu, gdy jego żona wyjechała na stypendium do Baltimore w Stanach Zjednoczonych, mieszka sam. Ma nadzieję opuścić Polskę i dołączyć do Gosi, ale zdaje sobie sprawę, że to w tej chwili niemożliwe. Pewnej nocy ma dziwny sen. Gdy miesiąc później nocny koszmar, pełniejszy o kolejną scenę, ponownie nawiedza nauczyciela, ten zaczyna się zastanawiać nad znaczeniem wizji. Wkrótce dostaje list od Gosi, która zawiadamia go, że ponownie wyszła za mąż.

Niespełna 50 minutowy film Waldemara Krzystka to jego debiut oraz film dyplomowy, a zarazem pierwsze podejście do kina zawierającego w sobie elementy grozy. W Filmowym Serwisie Prasowym tak twórca mówił o swojej produkcji:

To właśnie w „Powinowactwie” pokazałem, że nie interesują mnie emocje polityczne, że wyraźnie je dewaluuję na rzecz emocji osobistych i psychologicznych. Miałem więc w dyskusji o przyszłym kształcie filmu kinowego argument w postaci „Powinowactwa”. Uwierzono mi, że interesują mnie sytuacje i stany psychiczne ludzi, którzy są od siebie uzależnieni. I dlatego mógł powstać mój pierwszy film kinowy.

Trzeba przyznać, że w ten sprytny sposób Krzystek „uśpił” czujność władzy, dzięki czemu mogły powstać jego późniejsze i już zaangażowane politycznie obrazy „W zawieszeniu” oraz „Ostatni prom”.

8 z 24
Głównym bohaterem jest Piotr Strumieński, mężczyzna w sile...
fot. materiały prasowe

„Widziadło” (1984) - reż. Marek Nowicki

Głównym bohaterem jest Piotr Strumieński, mężczyzna w sile wieku, który pomimo upływu lat nie może zapomnieć o wielkiej i namiętnej miłości do swojej pierwszej żony Angeliki. Ma wprawdzie rodzinę, kochającą Olę i trójkę udanych dzieci, lecz wspomnienia ciągle wracają. Staje się to dla Piotra prawdziwą obsesją, która niszczy także życie jego bliskich. Coraz bardziej rozpaczliwe próby wyzwolenia się spod magicznej władzy Angeliki nie przynoszą rezultatu.

W roli głównej pojawił się niezastąpiony Roman Wilhelmi i to on jest motorem napędowym tego filmu. W obsadzie pojawili się także m.in. Mariusz Benoit, Dorota Kwiatkowska-Rae, Marzena Trybała, Hanna Mikuć oraz Gustaw Lutkiewicz.

Pozostało jeszcze 15 zdjęć.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Wybieramy Miss Eurowizji 2025! Zagłosuj na najpiękniejszą wokalistkę!

Wybieramy Miss Eurowizji 2025! Zagłosuj na najpiękniejszą wokalistkę!

Poród Blanki w „Na dobre i na złe”! Kto jest ojcem dziecka? | Środa w TVP2 o 20:55

HIT DNIA
Poród Blanki w „Na dobre i na złe”! Kto jest ojcem dziecka? | Środa w TVP2 o 20:55

Henio i Marysia się rozstali!? To może być koniec ulubionej pary widzów...

Henio i Marysia się rozstali!? To może być koniec ulubionej pary widzów...

Zobacz również

Kazimierz weźmie ślub z Elżbietą? Oleśnicki nastawia panów przeciwko królowi!

Kazimierz weźmie ślub z Elżbietą? Oleśnicki nastawia panów przeciwko królowi!

Teresa przejdzie gehennę. Cayetana i Fernando dowiodą, że ich miejsce jest w piekle!

Teresa przejdzie gehennę. Cayetana i Fernando dowiodą, że ich miejsce jest w piekle!