
Podobał ci się „Dahmer"? Mamy więcej seriali, które są oparte na faktach

„Sprzątaczka"
Inspirację dla serialu „Sprzątaczka” stanowiły wspomnienia Stephanie Lard zatytułowane „Sprzątaczka. Jak przeżyć w Ameryce, będąc samotną matką pracującą za grosze”, które trafiły na listę bestsellerów New York Timesa. Jego główną bohaterką jest Alex — samotna matka, która po odejściu od przemocowego partnera podejmuje się pracy jako sprzątaczka w cudzych mieszkaniach. Ledwo wiążąc koniec z końcem i z trudem unikając bezdomności, Alex chce zapewnić lepsze życie swojej córce, Maddy. Przedstawiony z perspektywy zdesperowanej, lecz zdeterminowanej kobiety serial nakreśla wzruszający, brutalnie szczery, inspirujący, a czasami zabawny portret matki, która gotowa jest pokonać wszelkie trudności.

„Niewiarygodne”
Nastoletnia Marie Adler (Kaitlyn Dever) zgłasza policji napaść na tle seksualnym, której w jej domu dokonał włamywacz. Od prowadzących sprawę detektywów oraz bliskich słyszy jednak, że jej wersja wydarzeń nie brzmi wiarygodnie. Tymczasem w oddalonym o setki kilometrów mieście śledcze Grace Rasmussen i Karen Duvall (nagrodzone Emmy Toni Collette i Merritt Wever) wspólnie prowadzą śledztwo w sprawie zaskakująco podobnych gwałtów. Prawdopodobnie stoi za nimi seryjny gwałciciel.
Serial „Niewiarygodne” ukazuje niewyobrażalną tragedię, niewzruszony upór oraz nadludzką wytrzymałość. Ten oparty na faktach serial osnuty jest na motywach wyróżnionego nagrodą Pulitzera artykułu organizacji The Marshall Project i ProPublica pt. „An Unbelievable Story of Rape”, a także odcinka programu radiowego This American Life pt. „Anatomy of Doubt”. Odcinki reżyserują nominowane do Oscara Susannah Grant i Lisa Cholodenko. Producentami wykonawczymi serialu są showrunnerka Susannah Grant (z ramienia CBS Television Studios), a także Sarah Timberman, Carl Beverly, Lisa Cholodenko, Ayelet Waldman, Michael Chabon, Katie Couric, Richard Tofel, Neil Barsky, Robyn Semien i Marie.

„Orange Is The New Black”
Piper Kerman jest amerykańską autorką. Została postawiona w stan oskarżenia w 1998 roku pod zarzutem przestępstwa prania pieniędzy i skazana. Odsiedziała roczną karę w więzieniu federalnym. Jej historia była inpiracją to opowiedzenia kolejnych, o jej wpółwięźniarkach.
„Orange is the New Black” to doceniony przez krytyków skandalizujący serial wyróżnionej nagrodą Emmy Jenji Kohan. Opowiada on o zróżnicowanej grupie osadzonych odsiadujących wyroki w więzieniu dla kobiet.