Pierwszy festiwal
Pierwszy festiwal powstał cztery miesiące po przedstawieniu pomysłu przez dziennikarzy Radia Trójki. Wystąpiło na nim 102 wykonawców. 15 koncertów i recitali, na które przyjechało ponad 100 dziennikarzy, nawet z zagranicy - Finlandii, Kanady, NRD, RFN.
Ewa Demarczyk i Zygmunt Konieczny zachwycili publiczność i jury i to oni zdobyli najwyższe nagrody. Zdecydowanie można uznać rok 1963 za przełomowy, jeśli chodzi o polską muzykę rokową.
Amfiteatr
Formalnie budowa amfiteatru ruszyła w 1957 roku, choć pierwsze archiwalne zdjęcia pochodzą dopiero z przełomu lat 1960-1961. Co ciekawe budowali go mieszkańcy, pracownicy szkół, zakładów przemysłowych i żołnierze; około 700 opolan.
Uroczyste otwarcie nastąpiło 19 czerwca 1963 roku, w pierwszy dzień festiwalu. Podczas początkowych festiwali amfiteatr nie posiadał jeszcze muszli, co sprawiało, że pogoda dawała się we znaki nie tylko widzom, ale również wykonawcom.
Pamiętny był festiwal w 1964r., kiedy to lało jak z cebra, a prowizoryczny dach z parasoli nie wytrzymał. Mimo wylewającej się z instrumentów wody zabawa trwała dalej.
Koncerty, które na długo pozostaną w pamięci
Oto lista koncertów, który wyróżniły się scenografią i występami:
- „Nastroje – nas troje”
- „Róbmy swoje”
- „S tyłu sklepu”
- „Pamiętajcie o ogrodach”
- „Zielono mi”
- „Świat w obłokach”
- „Panna, madonna, legenda tych lat – w hołdzie Ewie Demarczyk’’
Już 9 czerwca 2023 60. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. Nie możemy doczekać się co zobaczymy w tym roku!

Źródło: opole.pl
dś