Orły 2025. Wielki triumf „Dziewczyny z igłą”! Nie dała szans innym filmom!

Redakcja Telemagazyn
Piotr Podlewski, Euzebiusz Niemiec, Mieszko Piętka/AKPA
Gala 27. Orłów, Polskich Nagród Filmowych, za nami! Najwięcej – bo aż 11 statuetek otrzymał film „Dziewczyna z igłą”. Film Magnusa von Horna został nagrodzony w kategoriach: Najlepszy Film, Najlepsza Reżyseria, Najlepszy Scenariusz, Najlepsza Główna Rola Kobieca, Najlepsze Zdjęcia, Najlepsza Muzyka, Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca, Najlepszy Montaż, Najlepsza Scenografia, Najlepsze Kostiumy i Najlepsza Charakteryzacja. Wybitny scenograf, Allan Starski, odebrał Orła za Osiągnięcia Życia. Zobaczcie zdjęcia i poznajcie pełne wyniki.

Spis treści

Orły 2025 rozdane!

Najlepsze polskie filmy, wybitne role aktorskie, czerwony dywan, zjawiskowe kreacje, plejada gwiazd, radość, ekscytacja, wzruszenia – słowem ogromne emocje! Tak przebiegała Gala 27. Polskich Nagród Filmowych Orły w poniedziałek 10 marca w Teatrze Polskim w Warszawie, transmitowana przez Telewizję Polską, która po ośmiu latach wróciła do roli oficjalnego nadawcy Gali.

Za nami gala Orłów 2025!
Za nami gala Orłów 2025!
Piotr Podlewski, Euzebiusz Niemiec, Mieszko Piętka/AKPA

O tym, do kogo w tym roku trafiły prestiżowe statuetki, zdecydowały głosy blisko 1000-osobowej Polskiej Akademii Filmowej oddane w tajnym, poufnym i wiarygodnym głosowaniu, przeprowadzanym przez wiodącą na świecie doradczą firmę PwC – tę samą, która odpowiada za przebieg głosowania Amerykańskiej Akademii Filmowej przyznającej Oscary. Wyniki głosowania Polskiej Akademii Filmowej – jak co roku – pozostawały ściśle chronioną tajemnicą aż do momentu publicznego otwarcia kopert na scenie Teatru Polskiego.

Do kogo trafiły Orły 2025?

Głosami Polskiej Akademii Filmowej tytuł Najlepszego Filmu 27. Orłów, Polskich Nagród Filmowych Orły zdobył film „Dziewczyna z igłą” w reżyserii Magnusa Von Horna wyprodukowany przez Lava Film i Nordisk Film Creative Alliance.

Orła dla Najlepszego Reżysera za film „Dziewczyna z igłą” odebrał Magnus Von Horn. Nagroda za Najlepszy Scenariusz przypadła Magnusowi von Hornowi i Line Langebekowi – również za „Dziewczynę z igłą”.

Najlepsze pierwszoplanowe kreacje aktorskie zdaniem Akademii stworzyli: Filip Pławiak w filmie „Biała odwaga” i Vic Carmen Sonne w filmie „Dziewczyna z igłą”. Orły za najlepsze role drugoplanowe trafiły do: Trine Dyrholm za kreację aktorską w filmie „Dziewczyna z igłą” i Juliana Świeżewskiego za rolę w filmie „Biała odwaga”.

Najlepszym Filmowym Serialem Fabularnym okazały się „Matki pingwinów” w reżyserii Klary Kochańskiej-Bajon i Jagody Szelc wyprodukowane przez Mental Disorder 4 dla Netflix. W kategorii Najlepszy Dokument triumfował film „Wanda Rutkiewicz. Ostatnia wyprawa”, w reżyserii Elizy Kubarskiej wyprodukowany przez Braidmade Films. Statuetkę w kategorii Odkrycie Roku odebrała Maria Zbąska za „To nie mój film”.  Nagrodę Publiczności otrzymał „Kulej. Dwie strony medalu” w reżyserii Xawerego Żuławskiego

Za Najlepszy Film Europejski Polska Akademia Filmowa uznała „Anatomię upadku” w reżyserii Justine Triet  (Francja).

Nagroda za Osiągnięcia Życia

Statuetkę Orła za Osiągnięcia Życia odebrał wybitny polski scenograf, Allan Starski, laureat Oscara za scenografię do „Listy Schindlera” i Cezara do „Pianisty”, jeden z najwybitniejszych polskich scenografów, który współtworzył świat filmowy w dziełach takich reżyserów jak Andrzej Wajda, Steven Spielberg, Roman Polański, Agnieszka Holland, Krzysztof Kieślowski, Władysław Pasikowski czy Janusz Zaorski. Allan Starski do publiczności zgromadzonej w Teatrze Polskim skierował następujące słowa:

 Muszę powiedzieć, że to, iż tu stoję, iż mam takich przyjaciół, operatorów, reżyserów, zawdzięczam Andrzejowi [Wajdzie – red.]. (…) Zrobiłem z Andrzejem 14 filmów. Andrzej powiedział mi: Kochany, nie tylko róbmy filmy piękne, ale róbmy też filmy ważne. I tego się trzymałem. Starałem się robić filmy, najpierw z Andrzejem, te ważne filmy, później z Agnieszką [Holland – red.], z Władysławem Pasikowskim. Robiłem też filmy ze wspaniałymi reżyserami Zespołu X. Niektórzy z nich siedzą dziś na tej sali. Później robiłem filmy z Romanem [Polańskim - red.], z Peterem Webberem. Wszystkie te filmy o czymś mówiły. Wszystkie te filmy coś chciały przekazać. Wydaje mi się, że teraz jesteśmy w takim momencie, kiedy trzeba robić filmy, które coś mówią. Trzeba robić filmy, które nie tylko przyciągają widzów do kina, ale też powinny coś tym widzom przekazać, zachęcić do pomyślenia o tym, co się dzieje wokół nas. Chciałbym podziękować mojej żonie, Wiesi, kostiumologowi, z którą współpracuję od wielu, wielu lat. Andrzej Wajda trochę do tego się przyczynił, bo poznaliśmy się na planie jego filmu „Smuga cienia”. Chciałem podziękować mojej agentce Iwonie Ziułkowskieji Agencji ZA. Chciałbym też powiedzieć jedno: moja praca to praca wielu ludzi, utalentowanych i mądrych, którzy wierzą w to, że prowadzę ich do czegoś, co będzie miało wspaniałe efekty. Wszystkim Wam dziękuję. Pamiętajcie: to nie są proste i łatwe czasy. Musimy być razem, my filmowcy.

Laureata Nagrody za Osiągnięcia Życia czekała wyjątkowa, wzruszająca niespodzianka. Na wieść o przyznaniu Starskiemu nagrody za Osiągnięcia Życia, swoje życzenia i gratulacje przesłali mu twórcy, z którymi przez lata współpracował: Steven Spielberg, Roman Polański, Agnieszka Holland oraz wybitny polski autor zdjęć, dwukrotny zdobywca Oscara za „Listę Schindlera” i „Szeregowca Ryana”, Janusz Kamiński.

Allan, pamiętasz nas? Pracowaliśmy wspólnie w 1993, a wcześniej w 1992, kiedy przygotowywałeś swój genialny, nagrodzony Oscarem projekt scenografii do „Listy Schindlera”. Gratuluję Orła – mówił z ekranu Steven Spielberg, z którym Starski współpracował m.in. przy oscarowej „Liście Schindlera” oraz „Pianiście”.  – Gratulujemy nagrody, Kochany. Sto lat i jeszcze więcej nagród – dodał legendarny polski autor zdjęć Janusz Kamiński

Roman Polański, z którym Starski pracował przy „Pianiście” i „Oliwierze Twiście”, powiedział: – Allan, gratuluję Ci tej wspaniałej nagrody i dziękuję za wspaniałe dekoracje dla dwóch filmów. Jeśli chodzi o naszą działalność artystyczną, były to chyba najlepsze chwile. 

Zachwycająca Grażyna Torbicka!

Gospodynią wieczoru była ulubienica polskiej publiczności, dziennikarka filmowa, od wielu lat gościni Gali Orłów, Grażyna Torbicka. Swoją obecność na scenie zaznaczył Maciej Stuhr, który tradycyjnie co dwa lata prowadzi Galę. W tym przełomowym roku, roku powrotu Gali Orłów na antenę Telewizji Polskiej, zaśpiewał piosenkę „Bandaże znaczeń, czyli kasztany zwycięstwa”.

Koperty z nazwiskami Laureatów 27. Orłów otworzyli: Maria Dębska, Piotr Głowacki, Anna Szymańczyk, Zbigniew Zamachowski, Eryk Lubos, Karolina Gruszka, Sonia Bohosiewicz, Sebastian Stankiewicz, Mirosław Haniszewski, Agata Buzek, Justyna Wasilewska, Michał Czernecki, Marieta Żukowska i Michał Gąsior (wp.pl), Maciej Stuhr, Katarzyna Herman, Michał Sikorski, Matthijs Wouter Knol – dyrektor Europejskiej Akademii Filmowej, Katarzyna Figura, Andrzej Grabowski, Paweł Edelman, Andrzej Seweryn i Maja Ostaszewska.

Zobaczcie zdjęcia z gali Orłów 2025!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź TeleMagazyn.pl codziennie. Obserwuj TeleMagazyn.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn