Według oficjalnych informacji przyczyną usunięcia z oferty MBC Group tureckich seriali mają być nieodpowiednie treści w nich zawarte. Nieoficjalnie mówi się jednak, że duży wpływ na decyzję szefów jednej z największych sieci satelitarnych w krajach arabskich, ma narastające napięcie między Turcją, a krajami arabskimi. –Zapadła decyzja o zdjęciu wszystkich tureckich telenoweli z kilku stacji telewizyjnych w regionie – powiadomił w poniedziałek (5 marca) agencję Associated Press rzecznik MBC Mazen Hayek.
Zakaz dotyczy dotyczy nie tylko tureckich seriali, ale również innych programów. –Może to zachęcić arabskich producentów do stworzenia arabskich telenoweli na wysokim poziomie, które mogą stanowić dobrą alternatywę dla programów zdjętych z anteny – dodał rzecznik MBC.
Podobne kroki podjął kurdyjski nadawca telewizyjny.
Z poczucia narodowej solidarności i odpowiedzialności oraz z powodu pretensji i niesprawiedliwości, jakich doświadczają Kurdowie Rożawa (Syryjski Kurdystan), postanowiliśmy przestać transmitować wszystkie tureckie seriale na naszym kanale - czytamy w oświadczeniu kanału telewizyjnego Kurdsat.
Jak podaje agencja AP – relacje między Arabią Saudyjską a Turcją uległy pogorszeniu w ubiegłym roku, kiedy to Arabia Saudyjska zerwała stosunki dyplomatyczne z Katarem, oskarżając go m.in. o wspieranie terroryzmu. W ślad za Rijadem poszły Egipt, Bahrajn i Zjednoczone Emiraty Arabskie. W tym konflikcie Turcja opowiedziała się po stronie Kataru. Oprócz tego Turcja coraz sympatyzuje z politycznym konkurentem Arabii i wielu innych krajów bliskowschodnich - Iranem.
Dominacja tureckich seriali ustępuje również w Polsce. Rok temu prezes TVP Jacek Kurski zapowiedział, że jednym z jego głównych celów jest zastąpienie tureckich seriali polskimi produkcjami.
Oczywiście generalna idea jest taka, żeby nie robić niczego wbrew widzom i skoro widz został rozkochany w tureckich serialach, jakoś tak nożem tego nie ucinać - wskazuje prezes TVP, po czym dodaje: - Wszystko ma swój czas. Czuję, że dynamika poparcia czy popularności, przywiązania do tureckich seriali mija.
W styczniu 2018 roku na antenie TVP zadebiutowała polska odpowiedź na "Wspaniałe stulecie", historyczna produkcja kostiumowa "Korona królów". W wiosennej ramówce TVP możemy oglądać również telenowelę "Leśniczówka".
WRÓĆ DO PROGRAMU TV
