"Wikingowie: Walhalla", czyli wyczekiwany spin-off "Wikingów". Zebraliśmy najważniejsze informacje

Hanna Komorowska-Bednarek
Hanna Komorowska-Bednarek
Materiały prasowe Netflix
Serial „Wikingowie: Walhalla” rozpoczyna się ponad sto lat po zakończeniu wydarzeń opowiedzianych w oryginalnym serialu. To mieszanka prawdy historycznej i dramatu z mocną, wartką akcją. Tak przynajmniej się zapowiada. Premiera nowej produkcji już 25 lutego. O czym będzie serial? Kim są nowi bohaterowie? Zebraliśmy najważniejsze informacje.

„Wikingowie: Walhalla”, czyli powrót do zimego świata morskim podróży

Już pod koniec lutego na Netflixa trafi wyczekiwany spn-off serialu „Wikingowie”, który był wielkim hitem platformy streamingowej. Świat zimnej krainy obserwowały miliony widzów na całym świecie. Nic więc dziwnego, że postanowiono stworzyf spin-offa hitu!

Akcja serialu „Wikingowie: Walhalla” toczy się ponad 1000 lat temu, na początku XI wieku, i opowiada o legendarnych przygodach najsłynniejszych wikingów, czyli Leifa Erikssona (Sam Corlett), jego ognistej i zawziętej siostry Freydis Eriksdotter (Frida Gustavsson) oraz ambitnego nordyckiego księcia Haralda Sigurdssona (Leo Suter). Gdy napięcie między wikingami i angielską rodziną królewską sięga krwawego zenitu, a sami wikingowie ścierają się między sobą z powodu sprzecznych wierzeń chrześcijańskich i pogańskich, ta trójka wyrusza w epicką podróż przez oceany i pola bitewne, od Kattegat do Anglii i dalej, aby walczyć o przetrwanie i chwałę.

„Wikingowie Walhalla”: nowe postaci, nowe (stare) historie

W sieci pojawiły się już dwa zwiastuny serialu, które zapowiadajązimny i mokry świat nordyckich wojowników. W pierwszych sekundach pierwszego zwiastunu już poznajemy nową, niezwykle ważną postać, która przybyła aż z Grenlandii! Jest to Leif, który, jak już wiadomo miał potem dowodzić wojownikami. Dużo w nim chęci walki i zdobycia Anglii. Nie są mu obce miecz, przemoc i krew.

Jako, że akcja nowego serialu będzie się działa 100 lat po wydarzeniach z oryginalnych „Wikingów”, nie zobaczymy już znanych i lubianych postaci. Zresztą, choć „Walhalla” będzie częściowo mówić o postaciach historycznych, nie będzie w sposób szczególny wierna historii. Mimo to, na podstawie ogólnego zarysu historycznego walk skandynawów można przewidzieć w jakimkierunku zmierza fabuła

„Wikingowie: Walhalla”: Leif Ericsson

Tak więc można domyślić się, że Leif Ericsson, nazywany w opowieściach Leifem Szczęśliwym walkę ma we krwi. Jest bowiem synem Eryka Rudego, banity islandzkiego i założyciela osad normańskich na Grenlandii. Był jednym z tych, którzy będąc w Nerwegii przeszli na chrześcijaństwo. około roku 1002 Leif wyruszył na zachód szlakiem Bjarniego. Pierwszy ląd, który napotkał, był pokryty kamiennymi płytami (isl. hellur), dlatego nazwał go Helluland (Kraina Kamieni). Była to obecna Ziemia Baffina. Następnie dopłynął do lesistego lądu z piaszczystymi plażami, który nazwał Markland (Kraina Lasów) – przypuszczalnie Labrador.

Kiedy żeglarze odkryli kolejną ziemię, Leif wraz z załogą zszedł na ląd i wybudował kilka domów. Miejsce wydawało się odpowiednie do zamieszkania – w rzekach roiło się od łososi, a klimat był łagodny. Odkrywcy pozostali tam przez zimę.

Saga wspomina, że mężczyzna imieniem Tyrkir, Niemiec, znalazł w lesie winogrona, dlatego też Leif nazwał ten kraj Winlandia. W drodze powrotnej Leif uratował normańskich rozbitków, którzy nazwali go Leifem Szczęśliwym. W „Wallhali” mężczyzna ma za zadanie wprowadzić widzów do zmieniającego się świata nordyckich wojowników

Angielska postać w „Walhalli”: Knut Wielki jako polski akcent

Król Anglii w latach 1016–1035. Rządził też Danią i Norwegią. Był młodszym synem Swena Widłobrodego, króla Danii, Norwegii i Anglii. Jego matką była Sygryda Storråda (niekiedy występuje pod imieniem Gunhilda), córka Mieszka I i Dobrawy. Po nagłej śmierci ojca został okrzyknięty przez duńską armię i flotę królem Danii. Nie udało mu się jednak uzyskać korony, którą zdobył jego starszy brat, Harald II. Został również okrzyknięty królem Anglii, ale earlowie anglosascy woleli oddać koronę Ethelredowi II, który uciekł do Normandii przed armią Swena Widłobrodego. Ethelred zebrał armię i zmusił Knuta do opuszczenia Anglii z resztą swoich wojsk. Knut udał się do Danii, gdzie zaproponował swojemu bratu współrządy w Królestwie. Harald w odpowiedzi zaproponował Knutowi pomoc w podboju Anglii, w zamian za zrzeczenie się przez Knuta praw do tronu Danii.

Wikingowie, nowe postaci. Harald Sigurdsson, czyli Harald Srogi

Grany przez Leo Sutera Harald był królem Norwegii w latach 1045-1066. Jeszcze jako nastolatek brał udział w bitwie pod Stiklestad (1030), w której klęskę i śmierć z rąk norweskich zwolenników króla Danii i Anglii Kanuta I Wielkiego, poniósł jego przyrodni brat król Norwegii Olaf II Święty. Obawiając się zemsty Kanuta, umknął z Norwegii i schronił się na dworze Jarosława Mądrego. W 1031 uczestniczył w ruskiej wyprawie przeciwko królowi Polski Mieszkowi II. Następnym miejscem jego walk było Bizancjum, gdzie najął się do cesarskiej armii. W 1043 Harald zbiegł wraz ze zbrojnym oddziałem i zdobytymi podczas wieloletniej służby łupami (lub zrabowanym cesarskim skarbcem, jak chcą niektórzy) i ponownie trafił do księstwa Jarosława Mądrego.

Zobacz ulubione seriale w nowej jakości!

Materiały promocyjne partnera

Dwa lata później wrócił z majątkiem i wielką sławą do Norwegii. Wkrótce też stał się królem, a gdy w 1066 roku zmarł król Anglii, Harald zgłosił pretensje do tronu Anglii. Między władcami Anglii i Norwegii istniała wówczas umówa, że gdyby któryś z nich umarł bezpotomnie, tron po nim odziedziczy ten drugi. Harald, jako następca Magnusa, miał więc uzasadnione roszczenia do tronu angielskiego. Dlatego też wyruszył na Brytanię. Wygrał kilka potyczek, zdobył York, ale pod Stamford Bridge został zaskoczony przez następcę Edwarda, Harolda II Godwinsona, i zginął podczas bitwy trafiony strzałą w gardło.

Harald Sigurdsson zwany jest często „ostatnim wikingiem”. Był budzącym postrach olbrzymem (miał 210 cm wzrostu), żarliwie religijnym, który jednak nie wahał dopuszczać się rozlicznych okrucieństw (jego przydomek „Hardraada” oznacza bezwzględny). Adam z Bremy nazwał go „piorunem północy”. Czy taki będzi eteż w serialu? Póki co wiadomo, że ma być charakterną i charyzmatyczną postacią.

Nowa kobieta w „Wikingach”: Freydis Eriksdotter

Córka Eryka Rudego, czyli siostra Leifa. Zgodnie z nordyckimi podaniami miała duży wkłąd w nordyckim podboju Ameryki Północnej. Mówią o niej dwie sagi i obie są co do jednego zgodne: Była zawziętą wojowniczką. Nie przeszła na chrześcijaństwo. Mimo ósmego miesiąca ciąży odpierała w pojedynkę ataki tubylców obecnej Nowej Funlandii. Zdradziecka, bezkompromisowa i mordercza. W jej rolę wcieli si ę posągowa Frida Gustavsson.

Nowi „Wikingowie”. Olaf Święty Drugi

Zwany „Świętym” nieprzypadkowo. Był norweskim królem w latach 1016-1028. Wprowadził w kraju chrześcijaństwo (między innymi stworzył w nim biskupstwa, zakazał spożywania końskiego mięsa), zniósł niewolnictwo, ograniczył władzę arystokracji i wprowadził lokalne ustawodawstwo. W 1028 został wygnany z kraju przez opozycję z okręgu Trøndelag wspomaganą przez duńskiego króla Kanuta Wielkiego. W 1030 wrócił do Norwegii, chcąc odzyskać tron. Zginął w bitwie pod Stiklestad 29 lipca 1030. Po śmierci został uznany za męczennika, później ogłoszony świętym w kościele katolickim. W tej roli ujrzymy Jóhannesa Jóhannessona.

Choć nie uczestniczył osobiście w wojnach, to według sag nordyckich był królem mądrym i wytrwałym, chciał mieć dobry kontakt z kościołem. W „”Wikingach” zagra go Bradley Freegard.

Wikingowie: Walhalla. To będzie bitwa o Anglię?

Choć nie jest znana dokłądna fabuła serialu, po zarysie postaci widać, że zamiary wikingów są jasne: zdobyć Anglię. Postaci, chociaż już niejednokrotnie opisane w serialach i legendach, wiele wskazuje na to, że na ekranie zyskają nowe oblicze. Premiera serialu „Wikingowie: Walhalla” na Netflixie już 25 lutego!

"Wikingowie: Walhalla", czyli wyczekiwany spin-off "Wikingów...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn