
Zobacz TOP15 filmów wojennych!
Program TV został dostarczony i opracowany przez media-press.tv

„Przełęcz ocalonych” (Mel Gibson 2016)
Desmond T. Doss (Andrew Garfield), sanitariusz, który ze względu na wyznawaną religię odmawia noszenia broni zostaje przerzucony na Okinawę, której zdobycie może oznaczać ostateczną klęskę Japonii. Traktowany z nieufnością, oskarżany o tchórzostwo, podczas najcięższych starć, wielokrotnie ryzykując życiem, wydostaje z ognia walki ponad 70 rannych żołnierzy. Doss to postać autentyczna, a jego historia to gotowy scenariusz na film z dużym rozmachem jaki wyszedł spod ręki Gibsona. Trochę drażni niebezpiecznie balansujący na granicy patosu idealizm, ale wynagradza to ta część filmu, która rozgrywa się na wzgórzu Okinawy. Jest w niej i batalistyczny rozmach i prywatna tragedia, jest zaskoczenie, gdy w jednym momencie kule czy granaty odbierają życie, masakrują ciało, wyrywają wnętrzności czy rozczłonkowują człowieka na kawałki mięsa. Jest napięcie, gdy Desmond pod osłoną nocy, mgły i dymu zbiera rannych ukrywając się przez wrogiem. Jest wreszcie zdumienie, gdy spontanicznie opatruje wroga, który jest równie zdumiony jego postawą jak widz. Jest dramat, gdy tak wielu chcących żyć nie udaje się uratować.
Program TV został dostarczony i opracowany przez media-press.tv

“Wróg u bram” (Jean-Jacques Annaud 2000)
“Wróg u bram” powstał na fali odrodzenia się popularności kina wojennego po „Szeregowcu Ryanie”, a reżyserowi udało się oddanie klimatu owej surowej, wojennej rzeczywistości oblężonego miasta. Film opowiada historię, która być może nigdy nie miała miejsca. Tak naprawdę nie wiadomo, czy obydwaj strzelcy wyborowi, kiedykolwiek się spotkali, ale pojedynek dwóch wybitnych snajperów – młodego Rosjanina Wasilija Zajcewa (Jude Law), oraz starszego od niego, zimnego i wyrachowanego niemieckiego majora Koeniga (Ed Harris) zaaranżowano znakomicie. Wasilij Zajcew jest postacią historyczną. Dzięki nadzwyczajnym umiejętnościom podczas oblężenia Stalingradu udało mu się zabić 149 niemieckich żołnierzy. Koenig to postać fikcyjna, ale miał swojego odpowiednika w postaci szefa niemieckiej szkoły snajperów Heinza Thornwalda, który poległ w Stalingradzie.
Program TV został dostarczony i opracowany przez media-press.tv

Lista Schindlera (Steven Spielberg1993)
Historia prawdziwa, choć trudno w nią uwierzyć. Historia niemieckiego przedsiębiorcy Oskara Schindler, który przyjeżdża do okupowanego Krakowa, by – wykorzystując Żydów jako tanią siłę roboczą – otworzyć fabrykę naczyń. Kiedy w 1943 roku następuje likwidacja getta, w fabryce – przeniesionej na teren obozu w Płaszowie – znajdują schronienie Żydzi nie mający poza nią szans na przeżycie. Czarno-biała wzruszająca, pełna przerażających obrazów masakry Żydów, opowieść jest właściwie historią dbającego o własne interesy przedsiębiorcy Oskara Schindlera (Liam Neeson), który uratował w czasie wojny 1200 ludzi, a który zmienia się pod wpływem doświadczeń z cynicznego pragmatyka w…dobrego człowieka. Paradoksalnie o wiele bardziej interesujący jest Amon Goeth w interpretacji Ralpha Fiennesa, jako zafascynowany piękną Żydówką Heleną pan życia i śmierci płaszowskiego obozu pracy, który o poranku zabawia się strzelaniem do żywych celów.
Program TV został dostarczony i opracowany przez media-press.tv