Spis treści
Grażyna Błęcka-Kolska – filmowe początki
Błęcka-Kolska ukończyła łódzką „filmówkę” w 1984 roku, a cztery lata później zyskała popularność dzięki roli Katarzyny Solskiej w komediach filmowych „Kogel-mogel” (1988) i „Galimatias, czyli kogel-mogel II” (1989) Romana Załuskiego. W 2019 roku wystąpiła w kontynuacji filmu „Miszmasz, czyli kogel-mogel 3”, a ostatnio można było ją także oglądać w najnowszej części „Koniec świata, czyli kogel-mogel 4”.
Prywatnie aktorka związana była z reżyserem Janem Jakubem Kolskim, który bardzo często obsadzał ją w swoich filmach. W 1994 roku za rolę w „Cudownym miejscu” w reż. Kolskiego zdobyła nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Za rolę w „Jasminum” odebrała Złotą Podkowę na festiwalu Wakacyjne Kadry w 2006 roku, a za rolę Hanki w „Ułaskawieniu” otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na FPFF w Gdyni.
Gwiazda „Kogla-mogla” straciła córkę
Los ciężko doświadczył Grażynę Błęcką-Kolską. W 2011 roku po 21 latach małżeństwa z Janem Jakubem Kolskim ich związek dobiegł końca. Kolejną tragedią w życiu gwiazdy był wypadek samochodowy w 2014 roku, który spowodowała, tracąc w nim córkę Zuzannę.
„Ułaskawienie” i „Koniec świata”
Życiowa tragedia doprowadziła do tego, że artystka na długie lata wycofała się w cień i dopiero kilka lat temu zaczęła podnosić się z kolan. Jak wyznała w jednym z wywiadów, jedną z form terapii był jej udział w filmie „Ułaskawienie” z 2018 roku.
Występ w filmie Jana Jakuba Kolskiego to dla mnie ułaskawienie, że posłużę się tytułem dzieła. Zarówno w kontekście całego mojego życia, jak i wspólnych przeżyć z reżyserem. Jestem bardzo zaskoczona wyróżnieniem, tym bardziej że jest tyle wspaniały kobiet w naszym zawodzie. Coraz głośniej mówimy swoim głosem i podejmujemy ważne dla nas tematy. Jestem szczęśliwa, że to ja dostałam nagrodę, ale gratuluję wszystkim
- cytuje słowa aktorki AKPA.
Aktorka w celu upamiętnienia zmarłej córki założyła też Fabrykę Sensu – fundację, której celem jest zbieranie funduszy na stypendia dla młodych ludzi. Organizacja pomaga młodzieży w rozwijaniu talentów.
Ostatni raz publicznie aktorka pojawiła się na uroczystej premierze filmu „Koniec świata czyli Kogel Mogel 4” w 2022 roku.
Zobacz ulubione filmy i seriale w nowej jakości!
kup teraz

Telewizor XIAOMI Mi 4A L32M5-5ASP, LED, 32", HD Ready, USB, Wi-Fi,...
Telewizor XIAOMI Mi 4A L32M5-5ASP, LED, 32", HD Re…
kup teraz

Telewizor KRUGER & MATZ KM0232T, LED, 32''
Telewizor KRUGER & MATZ KM0232T, LED, 32''
kup teraz

Telewizor KIANO Slim, LED, 32", HD Ready, USB, HDMI
Telewizor KIANO Slim, LED, 32", HD Ready, USB, HDM…
kup teraz

Telewizor Manta 43LFA120D 43'' FullHD WiFi SmartTV
Telewizor Manta 43LFA120D 43'' FullHD WiFi SmartTV
kup teraz

Telewizor LED Kiano Elegance TV 32'' Metal SmartTV
Telewizor LED Kiano Elegance TV 32'' Metal SmartTV
kup teraz

Telewizor Samsung UE 55AU7172UXXH Ultra HD/4K HDR
Telewizor Samsung UE 55AU7172UXXH Ultra HD/4K HDR
kup teraz

Telewizor LED SMART TV 43" TELEFUNKEN DVB-T2/S2 4K HDR BEZRAMKOWY
Telewizor LED SMART TV 43" TELEFUNKEN DVB-T2/S2 4K…
kup teraz

Telewizor 50" QLED Telefunken D50Q660M2CW 4K BEZRAMKOWY
Telewizor 50" QLED Telefunken D50Q660M2CW 4K BEZRA…
kup teraz

Telewizor Manta 24Lhn122T 24'' Dvb-T2 Led Hd
Telewizor Manta 24Lhn122T 24'' Dvb-T2 Led Hd
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Dz PMM