Pod siedzibą PISF zgromadziły się kobiety i mężczyźni, którzy na co dzień zajmują się reżyserią filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych, produkcją filmową, montażem, wykonują zdjęcia do filmów, zarządzają i pracują w instytucjach kultury, organizują festiwale i prowadzą edukację filmową. Nie zabrakło również przedstawicieli świata aktorskiego. Uczestnicy swoją obecnością wspierali obradującą w Instytucie Radę PISF, która opiniowała decyzję Ministra Kultury Piotra Glińskiego o odwołaniu w środku kadencji Dyrektor Instytutu, Magdaleny Sroki.
Nasza inicjatywa skierowana jest do wszystkich filmowców, niezależnie od światopoglądu, zaś jej celem jest nawiązanie dialogu w obronie stabilnego systemu finansowania najlepszych projektów filmowych, gwarantowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej – zadeklarowały liderki ruchu, producentki filmowe: Renata Czarnkowska-Listoś, Marta Habior i Ewa Borguńska.
Wymiernym efektem demonstracji było zaproszenie reprezentacji jej uczestników do rozmowy z Pawłem Lewandowskim, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W rezultacie uzgodniono wspólne oświadczenie (w załączeniu w pakiecie zdjęć), w którym zawarto informację o rozbieżności stanowisk każdej ze stron wobec odwołania Dyrektor Magdaleny Sroki. Ponadto MKiDN zadeklarowało, że nie planuje zmian ani w Ustawie o Kinematografii, ani w trybie i funkcjonowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej naruszających jego autonomię. Przedstawiciele ministerstwa i środowiska filmowego uzgodnili, że spotkają się ponownie jeszcze w październiku, aby omówić problemy funkcjonowania instytucji kinematografii i postulaty branży.
Po południu, tego samego dnia, Rada PISF podjęła uchwałę, w której negatywnie zaopiniowała odwołanie Dyrektor Sroki. Pomimo tego Minister Kultury w poniedziałek wieczorem podał do publicznej wiadomości informację o zwolnieniu Dyrektor PISF z piastowanego stanowiska.
Wobec zaistniałych faktów, Kobiety Filmowcy deklarują, że celem ich inicjatywy pozostaje konsolidacja środowiska filmowego, dialog ponad podziałami i transparentny system wspierania polskiego kina. Chcą także brać aktywny udział w podejmowaniu decyzji kształtujących całą branżę.
Oczekujemy zgodnej z deklaracjami tj. przejrzystej, jawnej i uzgodnionej ze wszystkimi środowiskami procedury podczas zbliżających się wyborów do nowej Rady PISF – podkreśla Beata Chmiel z grupy Kobiety Filmowcy. Zgłosimy do tego gremium swoje kandydatki – deklaruje Renata Czarnowska-Listoś. I zachęcamy do tego wszystkie stowarzyszenia, które dotąd tego nie uczyniły. Weźmiemy także aktywny udział w procedurze wyłonienia nowego dyrektora PISF.
Organizatorki wczorajszego wydarzenia chcą się spotkać ze wszystkimi stronami zainteresowanymi sprawnym i przejrzystym funkcjonowaniem systemu wspierania kina w Polsce podczas zorganizowanej przez siebie konferencji, która odbędzie się jeszcze w październiku. Jej dokładny termin zostanie ogłoszony wkrótce.
