"Iwan Groźny z Treblinki" (ang. "The Devil Next Door") to miniserial dokumentalny Netflixa przedstawiający historię Iwana Demaniuka, który w czasie II wojny światowej był strażnikiem w niemieckich obozach śmierci. Dokument wywołał ogromne poruszenie w sieci, wszystko za sprawą rażących błędów m.in. użycia nieprawidłowych map, które pozbawiają serial kontekstu. Po interwencji Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz premiera Mateusza Morawieckiego, Netflix zaczął pilnie przyglądać się tej sprawie.
W czwartek (14.11) na Twitterze platformy Netflix pojawiła się odpowiedz na apel premiera Mateusza Morawieckiego:
Wspieramy twórców serialu »The Devil Next Door« (Iwan Groźny z Treblinki), którzy wykonali istotną pracę oraz badania. Chcąc zapewnić naszym użytkownikom więcej informacji na ważne tematy przedstawione w tym serialu dokumentalnym i uniknąć nieporozumień, w ciągu najbliższych dni dodamy teksty do niektórych przedstawionych w nim map – czytamy w oświadczeniu. Pomoże to wyjaśnić, że obozy zagłady i obozy koncentracyjne zostały zbudowane i były prowadzone przez niemiecki reżim nazistowski, który napadł na Polskę i okupował ją w latach 1939-1945 – dodaje Netflix.
[twitter]https://twitter.com/NetflixPL/status/1195056958912565253[/twitter]
Skandal wokół dokumentu "Iwan Groźny z Treblinki" sprawił, że widzowie zaczęli uważniej przyglądać się ofercie amerykańskiego serwisu streamingowego. W sieci pojawiły się już informacje o podobnych błędach w innych produkcjach historycznych dostępnych na Netfliksie. Przekłamujące mapy można znaleźć m.in. w serialach: "W kręgu zła: Ludzie Hitlera" oraz "Księgowy z Auschwitz".
O serialu "Iwan Groźny z Treblinki"
Iwan Groźny z Treblinki
Prawdziwa historia Iwana Demianiuka, Amerykanina pochodzenia ukraińskiego, emerytowanego pracownika firmy motoryzacyjnej, który wraz z rodziną wiedzie spokojne życie na przedmieściach Cleveland w stanie Ohio w latach 80. XX wieku. Kiedy grupa osób ocalałych z Holocaustu rozpoznaje Demianiuka na zdjęciu jako „Iwana Groźnego” — słynącego z okrucieństwa strażnika z nazistowskiego obozu śmierci, w którym podczas II wojny światowej torturowano i zabito prawie milion żydowskich więźniów — po jego amerykańskim śnie zostaje tylko wspomnienie. Demianiuk zostaje poddany ekstradycji do Izraela, by stanąć przed sądem za zbrodnie przeciwko ludzkości. Cały Izrael śledzi relacje medialne z głośnego procesu toczącego się w Jerozolimie; opinia publiczna jest zarazem wstrząśnięta i zafascynowana „procesem stulecia”. Sprawa, która ujawnia sekrety skryte w mrocznych zakamarkach pamięci, zamienia się w wyścig z czasem — zarówno dla oskarżonego, jak i jego domniemanych ofiar.
