Kredyt gotówkowy – co wpływa na jego wysokość?

Artykuł sponsorowany
W dzisiejszych czasach szybki zastrzyk finansowy w postaci kredytu gotówkowego jest coraz szerzej i łatwiej dostępny. Nie każdy może jednak uzyskać takie same warunki – zależy to od wielu czynników. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt i co dokładnie wpływa na jego maksymalną wysokość? Warto się temu przyjrzeć.

Kredyt gotówkowy – jakie warunki trzeba spełnić?

Spoglądając na kredyty gotówkowe, warto zastanowić się nad podstawowymi warunkami, które każdy potencjalny kredytobiorca musi spełnić. Dziś formalności jest niewiele – kluczowe dokumenty składają się wyłącznie z dwóch pozycji. O czym dokładnie mowa?

Dowód tożsamości – jest to całkowicie podstawowy dokument, bez którego nie można będzie otrzymać kredytu. Dane zawarte w tym dokumencie muszą zagadać się z tymi, które podane zostaną kredytodawcy.

Zaświadczenie o dochodach – to dokument, który pozwala kredytodawcy ocenić, jaki kredyt jest w stanie spłacać kredytobiorca. Innymi słowy, zaświadczenie to w znacznej mierze wpływa na zdolność kredytową. Mowa tutaj o wszelkich dochodach – zaliczają się w to też renty i emerytury, przez co osoby bez stałej pracy nie są całkowicie wykluczone z możliwości wzięcia kredytu gotówkowego.

Jednocześnie należy pamiętać, że instytucja sprawdzi wiarygodność kredytową, czyli historię spłat należności. Jeśli kiedyś były z tym problemy lub wciąż widoczny jest wpis danej osoby w KRD oraz BIK, otrzymanie kredytu może być sporym problemem – większość banków może całkowicie odmówić jego udzielenia.

Co wpływa na wysokość kredytu gotówkowego?

Na początku warto wiedzieć, że kredyty gotówkowe, choć nie powinny mieć ustalanej odgórnie maksymalnej wysokości, czasem mają taki limit. Będzie to miało miejsce w przypadku m.in.:

• kredytów celowych udzielanych przez podmioty państwowe, a w tym BGK i BGŻ,

• kredytów finansowanych ze środków UE,

• kredytów związanych z programami rozwoju.

W takich sytuacjach górna granica kredytu jest z góry określona. Od czego jeszcze może zależeć wysokość kredytu?

Polityki danego banku – tutaj większość placówek określa bardzo konkurencyjne limity, których dosięgnąć może niewielka ilość kredytobiorców. Zwykle są to kwoty sięgające do 250 tys. złotych.

Zdolności kredytowej – choć prawne wytyczne i polityka banków mają znaczenie, to właśnie zdolność kredytowa ma największy wpływ na wysokość kredytu gotówkowego.
Zdolność kredytowa – co się na nią składa?

Wiedząc już, że maksymalna kwota udzielanych kredytów gotówkowych zależna jest w największej mierze od zdolności kredytowej, warto się jej dokładnie przyjrzeć. Co się na nią składa?

Dochody – im wyższe i stabilniejsze, tym lepsze możliwości kredytobiorcy.

Rodzaj zatrudnienia – najlepiej traktowaną przez banki opcją jest umowa o pracę na czas nieokreślony, jednak inne formy zatrudnienia nie wykluczają możliwości współpracy.

Wysokość stałych wydatków – mowa o rachunkach, czynszu i innych regularnie wpłacanych należnościach.

Zobowiązania finansowe – chodzi tu o inne kredyty, pożyczki, a nawet i debety. Obniżają one zdolność kredytową.

Oczywiście dochodzi do tego wspomniana już dobra historia kredytowa. Ważna jest też liczba osób na utrzymaniu oraz wiek – gdy obie te wartości rosną, zdolność kredytowa maleje.

Wszystko to pokazuje, że stabilne zatrudnienie, dobre zarobki, niewielkie stałe wydatki i czysta historia spłat to grupa cech kluczowych do osiągnięcia najwyższej kwoty kredytu gotówkowego. Warto o nie zadbać, zanim wybierzemy się do banku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn