Krzysztof Skiba kiedyś i dziś. O jego działania pytano maturzystów! Tak się zmieniał kolorowy łobuz polskiej sceny muzycznej

Magdalena Bohdanowicz
Magdalena Bohdanowicz
Krzysztof Skiba to człowiek wielu talentów, którego głównym narzędziem jest słowo i satyra. To także członek zespołu Big Cyc. Brał udział w happeningu, który przeszedł do historii i o który pytano maturzystów! Zobacz, jak się zmieniał kolorowy skandalista polskiej sceny muzycznej!

Krzysztof Mieczysław Skiba przyszedł na świat 7 lipca 1964 r. w Gdańsku. Jego ojciec był marynarzem o stopniu ochmistrza, a matka - architektką. Ma starszą siostrę Małgorzatę. To także wszechstronny artysta, którego narzędziem jest muzyka i słowo. Skiba jest bowiem nie tylko muzykiem, ale również autorem tekstów, satyrykiem, publicystą, aktorem, konferansjerem, artystą rozrywkowym, felietonistą i autorem happeningów. To także wokalista rockowy i członek zespołu Big Cyc.

Krzysztof Skiba - młodość, kariera, osiągnięcia

W młodości Skiba trenował judo i występował jako model na pokazach mody szkolnej na Jarmarku Dominikańskim. Swój pierwszy zespół - kabaret Tapeta - założył w wieku zaledwie 14 lat! Pojawili się na kilku ogólnopolskich festiwalach, m.in. na Inowrocławskich Spotkaniach Artystycznych, gdzie zdobyli nagrodę publiczności. W liceum Skiba wydawał gazetkę szkolną "Gilotyna", na łamach której publikował swoje pierwsze teksty satyryczne i felietony. Po wprowadzeniu stanu wojennego kontynuowali wydawanie pisma pod nazwą "Podaj Dalej".

Krzysztof Skiba i jego przeboje z SB

Krzysztof Skiba zapisał się w historii na wiele sposobów. Jego działania były jednym z pytań maturalnych! Dorastając i kształtując się jako artysta w latach transformacji Polski, wielokrotnie ryzykował i płacił za swój bunt i niezgodę na otaczającą go rzeczywistość, ścierając się z SB. W latach 80. był współzałożycielem Ruchu Społeczeństwa Alternatywnego (RSA) i publikował w wydawanym przez organizację czasopiśmie "Homek". W tym czasie należał też do Ruchu "Wolność i Pokój" (WiP), a także zagrał epizodyczne role w filmach Zbigniewa Kuźmińskiego: "Republika Ostrowska" (1983) i "Co dzień bliżej nieba" (1985). 16 sierpnia 1985, podczas Festiwalu w Jarocinie, został zatrzymany przez Milicję Obywatelską po rozrzuceniu antypaństwowych ulotek. Został aresztowany na trzy miesiące, po których opuścił zakład karny na mocy tzw. małej amnestii Jana Dobraczyńskiego (dla więźniów politycznych, którzy zostali pierwszy raz zatrzymani).

W latach 1987–1990 Krzysztof SKiba był liderem łódzkiej Galerii Działań Maniakalnych, zwanej Pomarańczową Alternatywą Łódź oraz organizatorem i pomysłodawcą licznych happeningów ulicznych ośmieszających władze i propagandę PRL. Był wielokrotnie zatrzymywany przez SB. 1 czerwca 1988 został wraz z Tomaszem Gadułą i Dorotą Wysocką zatrzymany podczas happeningu Niezależne obchody Dnia Dziecka i skazany na grzywnę. Z kolei 7 listopada 1988 r., w rocznicę wybuchu Rewolucji Październikowej, został zatrzymany przez milicję i pobity wraz z 17 innymi osobami podczas happeningu Galopująca inflacja. Następnego dnia przedstawiciele GDM wydali oświadczenie, w którym wskazali, że "skończyły się wreszcie kłopoty gospodarcze Polski, bowiem milicja (...) zatrzymała galopującą inflację". Happening zapisał się na kartach historii i był jednym z zadań maturalnych podczas testu z Wiedzy o Społeczeństwie w 2008 r.

W 1988 został członkiem zespołu Big Cyc, w którym śpiewa i odpowiada za teksty piosenek. W latach 1992–1999 razem z Pawłem "Konjo" Konnakiem występował w programie "Lalamido, czyli porykiwania szarpidrutów", w którym prowadził cykl "Wykłady profesora Skiby". W 1998 wydał debiutancki, solowy album studyjny pt. "Wąchole". Płytę promował m.in. utworem "Stop podatki" - co ciekawe, gościnnie w utworze pojawia się i rapuje... Janusz Korwin-Mikke.

Krzysztof Skiba - życie prywatne

Prywatnie Krzysztof Skiba jest w związku małżeńskim z Renatą, lektorką łaciny i greki na Uniwersytecie Gdańskim. Owocem ich miłości są synowie pary, Tymoteusz (ur. 1987 r.) oraz Tytus (ur. 1997 r.), który występuje w punkowym zespole Danziger.

Na przestrzeli lat Skiba niejednokrotnie szokował fryzurami, wypowiedziami i zachowaniem. Dość wspomnieć słynne wypięcie się ze sceny w stronę ówczesnego premiera Jerzego Buzka podczas gali rozdania nagród stacji radiowych "Play-Box" w katowickim Spodku w 1999 r.

Zobacz w galerii, jak zmieniał się Krzysztof Skiba!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn