Zbrodnia, która wstrząsnęła Irlandią
Widzom, którzy lubią filmy dokumentalne ze zbrodniami w tle, Netflix oferuje trzyodcinkowy serial Sophie: Morderstwo w West Cork. To powrót do brutalnej zbrodni, która 25 lat temu wstrząsnęła Irlandią. Ofiarą była francuska producentka filmowa Sophie Toscan du Plantier. Twórcy produkcji analizują okoliczności jej śmierci.
Ta sprawa do dziś budzi wiele emocji.
Sophie Toscan du Plantier była Francuzką, jednak zginęła w miejscowości Schull w Irlandii. Miejscowość ta była dla niej oazą, gdy chciała odpocząć od zatłoczonego i głośnego Paryża. W grudniu 1996 roku przyjechała tam na święta Bożego Narodzenia. Nie spodziewała się zapewne, że już nigdy nie wróci do Francji. 23 grudnia1996 roku Sophie została brutalnie zamordowana...
W dokumencie Netfliksa można przyjrzeć się tej sprawie głębiej.
W miejscowości, do której przyjechała Sophie znajdują się ruiny zamku. Ponoć tego, kto zobaczy tam ducha Białej Damy, spotka prędka śmierć. Ponoć przed śmiercią kobieta ujrzała w ruinach zarys białej postaci. Przestraszona uciekała do domu. Kiedy 23 grudnia odnaleziono martwą Sophie w pobliżu jej domu, niektórzy mieszkańcy miasteczka byli przekonani, że jej śmierć nie była przypadkowa. Ciało kobiety odnalazła sąsiadka. Sophie miała tak zmasakrowaną twarz, że trudno było ją rozpoznać. Miała na sobie koszulę do spania i miała założone buty. Sekcja zwłok wykazała, że producentka filmowa zginęła od licznych uderzeń w głowę niezidentyfikowanym tępym narzędziem. Miała obrzęk mózgu i złamane kości czaszki.
Kto zabił Sophie?
W związku z morderstwem dwukrotnie aresztowany i skazany zaocznie został dziennikarz Ian Bailey. Utrzymuje on jednak wciąż, że jest niewinny. 31 maja 2019 roku został skazany przez Cour d'Assises de Paris za morderstwo i skazany na 25 lat więzienia. Nadal jednak nie trafił za kratki.
Dokument Netflixa jest pierwszą produkcją o tej zbrodni, która zyskała pełna akceptację rodziny 39-letniej Sophie. Serial zawiera wywiady z jej przyjaciółmi, rodziną, policją zaangażowaną w śledztwo w sprawie jej morderstwa oraz mieszkańcami miasta Schull w West Cork, gdzie zmarła, w tym dziennikarzem Ianem Baileyem.
Dokumenty Netflix ze zbrodniami w tle
Na platformie znajdziemy wiele innych produkcji dokumentalnych, które opowiadają o tajemniczych morderstwach. Wśród nich jest m.in Niewinny człowiek. Składający się z 6 części serial dokumentalny Niewinny człowiek stanowi adaptację dzieła non-fiction autorstwa Johna Grishama pt. „Niewinny”. Opowiada on o sprawie dwóch morderstw popełnionych w latach 80. XX wieku w miasteczku Ada w Oklahomie oraz o narosłych wokół niej kontrowersjach. Śledztwo w tej sprawie śledził cały kraj. Fanów dokumentów zainteresować może także produkcja opisująca sprawę zamordowanej kilkadziesiąt lat temu siostry Catherine Cesnik i możliwego związku tej zbrodni z księdzem oskarżonym o molestowanie. Serial nosi tytuł The Keepers.
Inne polecane filmy dokumentalne dostępne na Netfliksie:
- „Procesy w sprawie Gabriela Fernandeza”
- „Making A Murderer”
- „Czwarty proces”
- „Wyznania morderców”
