Znakomity matematyk, twórca tzw. teorii gier niezespołowych, przez większą część życia zmagał się z ciężką schizofrenią. Poważna choroba nie przeszkodziła jednak Nashowi w zdobyciu w 1994 roku nagrody Nobla.
Przystojny i nieco ekscentryczny John Forbes Nash (Russell Crowe), cieszący się opinią "tajemniczego geniusza z zachodniej Wirginii", rozpoczyna podyplomowe studia matematyczne. Brak zasobnego portfela i elitarnego wykształcenia szybko czynią z Nasha odludka w snobistycznym towarzystwie akademickim. Jedynym jego powiernikiem jest współlokator - Charles (Paul Bettany). Obsesją młodego naukowca jest odkrycie teorii, która zmieniłaby współczesną matematykę i ustaliła jego pozycję w środowisku. Podczas wieczoru w pubie, zainspirowany zabawą kolegów, Nash doznaje olśnienia. Tak rodzi się jego teoria gier, która kwestionuje ekonomiczne doktryny Adama Smitha. Z dnia na dzień młody naukowiec staje się sławny. Wkrótce dostaje intratną posadę wykładowcy w najlepszej wyższej szkole nauk ścisłych w USA.
Lata 50. to czas Zimnej Wojny. Do jego gabinetu przychodzi tajemniczy Parcher (Ed Harris) i proponuje mu współpracę przy pewnej tajnej operacji wojskowej. Nash kontynuuje też zajęcia i to dzięki nim poznaje swoją przyszłą żonę Alicię Larde (Jennifer Connelly), piękną studentkę fizyki. Jednak wkrótce po ślubie Nash zaczyna się coraz dziwniej zachowywać stając się zagrożeniem dla żony i dziecka. Diagnoza lekarska brzmi jak wyrok - schizofrenia paranoidalna. W filmie tylko dzięki ofiarnemu wsparciu Alicii, Nash może nie tylko w miarę normalnie żyć, ale też kontynuować pracę naukową.
"Piękny umysł" w tv. Sprawdź datę emisji!
WRÓĆ DO PROGRAMU TV
