Marian Turski zmarł 18 lutego w Warszawie, w wieku 98 lat. O szczegółach jego pogrzebu poinformowało Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN:
Uroczystości pogrzebowe Mariana Turskiego rozpoczną się w niedzielę, 23 lutego o godz. 12.00 na Cmentarzu Żydowskim. (...) Następnie w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbędzie się spotkanie wspomnieniowe poświęcone Zmarłemu. Na koniec wydarzenia pokażemy film dokumentalny "11. Nie bądź obojętny" w reżyserii Andrzeja Wolfa - napisano w komunikacie.
Na pogrzeb przybyli m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich, prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, marszałek senatu Małgorzata Kidawa-Błońska i minister sprawiedliwości Adam Bodnar.
Żałobników poproszono, aby nie przynosili kwiatów, lecz zamiast tego przekazali darowizny na Fundusz Nieobojętnych im. Mariana Turskiego, którego celem będzie walka z wszelką formą dyskryminacji.
Marian Turski był wybitnym polskim historykiem, dziennikarzem i działaczem społecznym. Urodził się w 1926 roku w Druskiennikach jako Mosze Turbowicz. Podczas II wojny światowej trafił do łódzkiego getta, a następnie do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Przeżył marsz śmierci podczas ewakuacji obozu w 1945 roku. Po wojnie zaangażował się w działalność społeczną i publicystyczną.
Podczas 75. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz wypowiedział słynne słowa:
Nie bądźcie obojętni, jeżeli widzicie kłamstwa historyczne. Nie bądźcie obojętni, kiedy widzicie, że przeszłość jest naciągana na poczet aktualnej polityki. Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek mniejszość jest dyskryminowana.
Zaproponował też przyjęcie 11. przykazania, które brzmiałoby: „Nie bądź obojętny”.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź TeleMagazyn.pl codziennie. Obserwuj TeleMagazyn.pl
