Andrzej Duda, Król Karol III i Emmanuel Macron. Tak wyglądały obchody 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz

Redakcja Telemagazyn
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
27 stycznia 2025 roku grupa Ocalałych z Auschwitz i Holokaustu wzięła udział w obchodach upamiętniających 80. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Zobaczcie zdjęcia.

Spis treści

Upamiętnienie przy Ścianie Straceń

Uroczystości 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady rozpoczęły się we wczesnych godzinach porannych na terenie obozu Auschwitz-Birkenau. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który złożył symboliczne wieńce i znicze przy Ścianie Straceń na dziedzińcu bloku 11 w byłym niemieckim obozie Auschwitz I.

27 stycznia 2025 roku grupa Ocalałych z Auschwitz i Holokaustu wzięła udział w obchodach upamiętniających 80. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.
27 stycznia 2025 roku grupa Ocalałych z Auschwitz i Holokaustu wzięła udział w obchodach upamiętniających 80. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.
Mieszko Piętka/AKPA

Dzisiaj przybywają delegacje z całego świata, żeby uczestniczyć w tych uroczystościach, my Polacy, na których ziemi okupowanej wtedy przez hitlerowskich Niemców, Niemcy zbudowali ten przemysł zagłady i ten obóz koncentracyjny, jesteśmy dzisiaj strażnikami pamięci. Upamiętniamy zatem dzisiaj wśród tych wszystkich, którzy zostali pomordowani podczas Holokaustu także i ponad trzy miliony obywateli polskich narodowości żydowskiej, którzy zostali przez Niemców w czasie II wojny światowej zabici – powiedział prezydent Andrzej Duda, stojąc ramię w ramię z Piotrem Cywińskim, dyrektorem Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Główne obchody rocznicy

Główne uroczystości 80. rocznicy wyzwolenia obozu rozpoczęły się o godzinie 16.00 w namiocie usytuowanym przed historyczną bramą główną byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Ceremonia zgromadziła około 3 tys. uczestników, a obecnych powitał Marian Turski, ocalały z Auschwitz i członek Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

Najgorętsze myśli i uczucia mam dla was, moje towarzyszki i moi towarzysze niedoli, więźniarki. Tych, którzy doczekali wolności, jest niewielu, a została nas garstka. Nasze myśli powinniśmy zatem skierować w kierunku większości, milionom ofiar, które nigdy nam nie powiedzą, co przeżywały, co czuły. Pochłonęła ich zagłada – powiedział Marian Turski.

Świadectwa ocalałych i obecność światowych liderów

Podczas ceremonii głos zabrali także inni ocaleni, dzieląc się przeżyciami i cierpieniem, które towarzyszyło im przez całe życie.

W wydarzeniu uczestniczyli wysłannicy z 61 krajów, w tym Karol III, Emmanuel Macron, Wołodymyr Zełenski, Frank-Walter Steinmeier, Olaf Scholz, a także politycy z Polski.

Zobacz zdjęcia z uroczystości

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź TeleMagazyn.pl codziennie. Obserwuj TeleMagazyn.pl

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn