
„Pan Kleks w kosmosie” (1988) – reż. Krzysztof Gradowski
Wielki Elektronik, powiadomiony o wyprawie pana Kleksa przez Alojzego Bąbla, dyrektora biura podróży, oczekuje przybyszów, snując niecne plany. Agnieszka zaskarbia sobie sympatię i zaufanie gubernatora. Dziewczynka odnajduje tajemniczą, starą chińską szkatułkę, która ongiś zaginęła Kleksowi. Ekspedycja ląduje na planecie Mango. Wielki Elektronik fantomizuje wszystkich, a następnie włącza do programu gier komputerowych. Agnieszka poznaje szyfr fantomizacji, po uśpieniu Wielkiego Elektronika z powrotem materializuje uczestników wyprawy.
To trzeci film o przygodach prof. Ambrożego Kleksa i tak naprawdę każdą z części moglibyśmy zamieścić w naszym zestawieniu. Produkcja Krzysztofa Gradowskiego wciąż jest doskonałym przykładem świetnie zrealizowanego kina młodzieżowego, którego dzisiaj tak bardzo brakuje w polskiej kinematografii. Film kultowy i doskonale obsadzony – Piotr Fronczewski, Zbigniew Buczkowski, Jan Himilsbach, Emilian Kamiński, Jan Jankowski, Henryk Bista, a także Maryla Rodowicz, Bohdan Smoleń i Beata Kozidrak stworzyli wyborne kreacje!
media-press.tv

„Milcząca gwiazda” (1959) – reż. Kurt Maetzig
Historia wyprawy na Wenus w celu porozumienia się z jej mieszkańcami i uniemożliwienia ich inwazji na Ziemię. Z Ziemi wyrusza na Wenus pierwsza międzynarodowa wyprawa. Statek kosmiczny pokonuje mławicę meteorów i ląduje na planecie, która wyzwala nagle ogromne niszczycielskie siły. Trzech członków załogi ginie. Pozostali wracają z kosmosu na Ziemię.
„Milcząca gwiazdę” to niezwykła filmowa ciekawostka. To pierwsza polska produkcja sci-fi nakręcona po wojnie. Co prawda do spółki z Niemiecką Republiką Demokratyczną, ale zawsze. W obsadzie m.in. Yoko Tani, Oldřich Lukeš, Ignacy Machowski, Kurt Rackelmann oraz Lucyna Winnicka.
media-press.tv

„Profesor Zazul” (1965) – reż. Marek Nowicki i Jerzy Stawicki
Młody kierowca przeżywa koszmarny sen. Podczas ulewy chroni się w domu profesora Zazula, gdzie napotyka jego sobowtóra, a ciało profesora zakonserwowane pływa w słoju w laboratorium. Scenariusz na podstawie noweli Stanisława Lema "Profesor Zazul".
Klimatyczna 22-minutowa produkcja, którą zdecydowanie warto obejrzeć. Całość została rozłożona na dwóch aktorów – Stanisława Milskiego oraz Piotra Kurowskiego.
fot. kadr z youtube.com

„Przekładaniec” (1968) – reż. Andrzej Wajda
Zrealizowana pod koniec lat 60. nowela filmowa opowiada o wydarzeniach rozgrywających się u progu XXI wieku. Scenariusz napisał specjalista od utworów fantastycznonaukowych i groteskowych, Stanisław Lem. Wielokrotny medalista odnosi sukcesy wraz z bratem, Thomasem. Udział w kolejnym ważnym rajdzie samochodowym kończy się tragicznie. Bracia ulegają wypadkowi i trafiają do kliniki prowadzonej przez doktora specjalizującego się w przeszczepach ludzkich organów. Ofiary tragicznej katastrofy zostają poddane skomplikowanym operacjom.
Całość została oparta na opowiadaniu Stanisława Lema pt. „Czy pan istnieje, Mr. Jones?”. Jako, że w pracach przy filmie uczestniczył sam Stanisław Lem, jest to chyba jedyny obraz oparty na jego twórczości, do którego autor nie miał zastrzeżeń. W rolach głównych pojawili się Bogumił Kobiela, Marek Kobiela oraz Jerzy Zelnik.
media-press.tv