Spis treści:
Storytel powraca z „Randomem 2.0”
Dlaczego słuchowisko „Random” tak bardzo zarezonowało z publiką? Odpowiedzi może być wiele. Ale wątpliwości, co do faktu, że poruszyło coś w dziesiątkach tysięcy słuchaczy, brak - kilkanaście tysięcy reakcji w samej aplikacji, blisko 30 mln wyświetleń piosenki “Zabierz tę miłość” na YouTube, media społecznościowe w dniu premiery rozgrzane tysiącami lajków i setkami udostępnień. Być może, sami doświadczywszy pandemicznej izolacji, dostrzegliśmy w historii miłosnej rozgrywanej poprzez aplikację coś dziwnie znajomego. A może to nie lockdown nam się kojarzył, ale cyfrowa rewolucja, jaka w XXI wieku dokonała się w sferze randkowania i zawierania związków? Możliwe również, że po prostu zobaczyliśmy własne odbicia w pięknie popękanych sercach Mery i Stasia, którzy wycierpieli tak wiele, że myśleli, że już nigdy nie zechcą kochać. Aż postanowili dać sobie szansę.
Natasza Parzymies (reżyserka i scenarzystka głośnego serialu “Kontrola” oraz filmu “Moje stare” ) i Alicja Sokół (współscenarzystka projektów Parzymies) w „Randomie” stworzyły historię miłosną naszych czasów. Słodko-gorzką, równie zabawną, co poruszającą, urzekająco naturalną, w czym największa zasługa wcielających się w główne role Julii Wieniawy i Macieja Musiałowskiego. Innowacyjność słuchowiska polegała na prowadzeniu narracji między różnymi kanałami - od formy wideo na platformie YouTube, przez audio w aplikacji Storytel, by w emocjonującym finale ponownie wrócić na YT. Podążając za historią, odbiorca towarzyszył bohaterom w intymnej podróży odkrywania siebie nawzajem i otwierania się na uczucia.
"Random" narodził się w pandemii, w czasach, w których jedyne, co mieliśmy, to siebie nawzajem. Odbiór projektu przerósł moje najśmielsze oczekiwania, co tylko utwierdziło mnie w tym, że widzowie i słuchacze są głodni subtelnych, ale i do bólu prawdziwych historii o spotkaniu dwójki ludzi i magii, która się między nimi wytwarza. O tym była pierwsza część słuchowiska i towarzyszące jej filmy, o tym, w trochę innym, mocniejszym wydaniu będzie też druga. Cieszę się też, że możemy zaproponować coś dla młodych dorosłych, bo to dla nas tworzy się paradoksalnie najmniej jakościowego kontentu w rodzimym języku, a żaden język nie mówi tak pięknie o emocjach jak polski. Serio. Posłuchajcie "Randoma" to się przekonacie - Natasza Parzymies, autorka słuchowiska

24 marca autorki oryginału zaproszą nas do nowej przygody. Random rozpocznie nowe losowanie.
„Random 2.0” to powrót znanych nam postaci, w towarzystwie kilku nowych głosów, w kolejnej urzekającej i wzruszającej opowieści o słodkim cierpieniu zakochanych.
Zanim jednak Storytel zaprosi słuchaczy do nowej opowieści, każdy będzie mógł samemu przekonać się, jak to jest korzystać z aplikacji Random, jak losuje się rozmówców, będzie można także porozmawiać z postaciami znanymi ze słuchowiska. Wszystko poprzez stronę randomchat.pl.

Celem stworzenia symulacji tytułowej aplikacji Random było przede wszystkim zaproszenie fanów tej historii do eksplorowania i aktywnego uczestnictwa w opowieści. Dajemy odbiorcom możliwość doświadczenia rozmów z ulubionymi bohaterami fabularnymi, dzięki czemu mogą poczuć się częścią historii. Założeniem tego projektu od początku była multiplatformowość dlatego również przy premierze drugiej części słuchowiska umieszczamy opowieść na dodatkowym kanale - Klaudia Chruściel, Country Marketing Manager Storytel Polska
Ciekawscy, którzy zdecydują się zagłębić w symulację aplikacji Random trafią na nie lada niespodzianki. Największą będzie możliwość porozmawiania z Mery i innymi bohaterami słuchowiska, którzy – jeżeli odpowiednio zapytani – będą zdradzać informacje o sobie, również w temacie tego, co działo się z nimi w czasie między kolejnymi sezonami produkcji.

Unikalne doświadczenie przeniesienia się do świata ulubionej historii, poprzez rozmowę z jej fikcyjnymi bohaterami, to efekt współpracy scenarzystki i reżyserki Nataszy Parzymies i Alka Frydrycha. Frydrych odpowiadał za koncept aktywacji i za technologiczną stronę tworzenia symulacji AI bohaterów, natomiast Parzymies miała możliwość ich „reżyserowania”, czyli kształtowania ich zachowań - poprzez odpowiednio skonstruowane opisy charakterów. Dzięki tej współpracy bohaterowie doświadczenia rozmawiają i zachowują się tak, jak postacie wykreowane przez Parzymies i Sokół w słuchowisku. Za realizację i oprogramowanie odpowiedzialny był zespół technologiczny agencji 180heartbeats + Jung von Matt.
Dostępna dziś technologia pozwala realizować projekty jeszcze niedawno możliwe tylko w powieściach science fiction. Cieszę się, że mogliśmy powołać do życia postacie z tej niezwykłej historii o młodości, miłości i słodko-gorzkich konsekwencjach online’owego randkowania. Fakt, że część fabuły słuchowiska “wychodzi” poza jego format i pozwala na interakcję ze światem stworzonym przez Nataszę i Alicję dowodzi, jak nowoczesne treści mogą przenosić się z platformy na platformę, tworząc spójną, angażującą całość - Alek Frydrych, Creative Innovation Officer, 180heartbeats + Jung von Matt
Twórcy i twórczynie
Natasza Parzymies, Alicja Sokół - autorki słuchowiska / Maria Pułaska- Białkowska, Zuzanna Wołowiec - producentki słuchowiska
Marcin Kardach - realizacja dźwięku
Marcin Samek, Klaudia Chruściel - strategia
Alek Frydrych - koncept symulacji aplikacji Random
Natasza Parzymies - reżyseria postaci w symulacji aplikacji Random
Agencja 180heartbeats + Jung von Matt - kreacja
Zespół technologiczny 180heartbeats + Jung von Matt - realizacja i oprogramowanie
Estella Dandyk - zdjęcia
Justyna Zarejko - Project Managerka
Kasia Gargol, Tigers - PR i influencer marketing
Marcin Zwierzchowski - redakcja scenariusza słuchowiska