Doss mieszkał w Virginii, gdy zgłosił się na ochotnika do amerykańskiej armii. Nie interesowała go jednak walka na froncie, pragnął służyć swej ojczyźnie w roli medyka. Wojsko nie było zadowolone, ale Desmond wytrwał w swej decyzji. Chuderlawy wegetarianin, który odmawiał treningów w soboty oraz noszenia broni był z początku wyszydzany i prześladowany przez swych kolegów. Byli oni przekonani, że chłopak będzie dla nich zagrożeniem w czasie walki, więc ze wszystkich sił próbowali go zmusić do odejścia z wojska. I ich ataki Doss wytrwał, aż do bitwy o wyspę Okinawa, gdzie jego jednostka dostała rozkaz zajęcia Skarpy Maeda, znanej również jako Hacksaw Ridge. Na szczycie tego ponad stumetrowego klifu znajdowały się mocno okopane gniazda z karabinami maszynowymi, a wokół nich jaskinie wypełnione japońskimi żołnierzami, którzy ślubowali swej ojczyźnie, że będą walczyli do samego końca.
Właśnie tam Doss udowodnił, że jest człowiekiem nie tylko honoru, ale także czynu. Znajdując się pod ostrym ostrzałem nie zważał na swoje życie i gdy jego batalion dostał rozkaz odwrotu, on pozostał na miejscu boju, uzbrojony wyłącznie we własne przekonania, po czym wyciągnął ze strefy zagrożenia 75 ciężko rannych żołnierzy.
Po historię chłopaka, pragnącego służyć ojczyźnie i jednocześnie zdeterminowanego do pozostania wiernym sobie sięgnął Mel Gibson. Reżyser wyjaśnia: „Kiedy usłyszałem po raz pierwszy historię Desmonda Dossa, nie mogłem wyjść z podziwu nad jego poświęceniem. Był pierwszą w historii osobą odmawiającą aktywnej służby wojskowej ze względu na przekonania, która została odznaczona amerykańskim Medalem Honoru. Oto mężczyzna, który absolutnie bezinteresownie, narażając samego siebie, ryzykował raz za razem życie, by uratować swych kompanów od śmierci. Desmond był całkowicie zwyczajnym człowiekiem, który dokonał rzeczy niezwykłych”.
„Przełęcz ocalonych” w kinach od 4 listopada
REŻYSERIA:
Mel Gibson („Braveheart: Waleczne serce” – 5 OSCARÓW w tym za najlepszy film i reżyserię, „Pasja”, „Apocalypto”)
OBSADA:
Andrew Garfield („Niesamowity Spider-Man”, „The Social Network”, „Nie opuszczaj mnie”)
Teresa Palmer („Kiedy gasną światła”, „Wiecznie żywy”, „Jestem numerem cztery”)
Vince Vaughn („Stażyści”, „Polowanie na druhny”, „Sztuka zrywania”, „Wykapany ojciec”)
Sam Worthington („Everest”, „Avatar”, „Terminator – ocalenie”, „Starcie tytanów”)
CZYTAJ TAKŻE:
