Co dziś pozostało z wzniesionych z wielkim rozmachem kompleksów bunkrów i fortyfikacji? Odpowiedź na to pytanie poznamy w nowym sezonie serii National Geographic Channel "Wielkie Konstrukcje III Rzeszy". Widzowie zobaczą najbardziej ambitne megakonstrukcje Hitlera, które miały mu zapewnić hegemonię w całej Europie. Fanatyczne plany wodza wprowadzali w życie wybitni niemieccy inżynierowie, a ich wynalazki dały początek technologicznej rewolucji, która na zawsze zmieniła oblicze działań wojennych. Kamery National Geographic Channel odwiedzą miejsca, w których realizowano najbardziej szalone projekty Hitlera. Kilometrowe podziemne tunele na japońskiej wyspie Okinawa czy gigantycznych rozmiarów bunkier dla U-bootów typu XXI – to tylko namiastka tego, co zobaczą widzowie w serii "Wielkie Konstrukcje III Rzeszy".
W pierwszym odcinku poznamy tajemnice kryjące się za sukcesem wojny błyskawicznej - "blitzkrieg". Historyk, James Holland, zabierze widzów m.in. do centrum dowodzenia wojsk niemieckich na froncie wschodnim w Mamerkach - malowniczej leśnej osadzie na Mazurach - gdzie mieściła się Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych (OKH). To właśnie stąd kontrolowano inwazję Niemiec na ZSRR, zwaną operacją "Barbarossa" oraz dowodzono działaniami w ramach wojny błyskawicznej. Holland odwiedzi również Police, gdzie mieściła się fabryka paliw produkowanych na potrzeby niemieckiej armii.
"Wielkie konstrukcje III Rzeszy” – premiery w niedziele, od 15 maja, o godz. 21:30 na antenie National Geographic Channel!
