Jezus Chrystus to jedna z najsłynniejszych postaci w dziejach ludzkości. Pomimo intensywnych poszukiwań informacji dotyczących każdego aspektu jego życia, wciąż istnieją kwestie, które budzą wiele kontrowersji. Co tak naprawdę zwiastowała Gwiazda Betlejemska? Co robił pomiędzy 12. a 30. rokiem życia, czy mógł wtedy podróżować po ówczesnej Brytanii? Jaki wpływ na współczesne życie miały cuda, które czynił? Dlaczego na swojego następcę wybrał bojaźliwego i roztargnionego Piotra? Kim tak naprawdę była Maria Magdalena? Gdzie obecnie znajduje się chusta świętej Weroniki?
„Tajemniczy Jezus” to godzinny dokument badający jedną z najbardziej intrygujących opowieści w historii ludzkości. Program w nowatorski sposób ukaże kluczowe momenty z życia Jezusa, zaprezentuje nieoczekiwane spojrzenie na jego życie i nauczanie.
W godzinnym dokumencie National Geographic Channel w postać Chrystusa wciela się Nick Simmons, syn legendarnego członka zespołu KISS Gene’a Simmonsa.
Niewyjaśnione wątki z życia Jezusa
Wątpliwości oraz różnice w interpretacji zdarzeń, pojawiają się już przy okazji narodzin Jezusa. Spopularyzowany i wyidealizowany wśród chrześcijan obraz małego dzieciątka, otoczonego przez zwierzęta, pasterzy i trzech mędrców stał się centralnym punktem chrześcijaństwa. Jednak oryginalny przekaz biblijny w samym środku tego wydarzenia umieszcza proroctwo brutalnej śmierci Jezusa. Niektóre źródła sugerują, iż Gwiazda Betlejemska mogła być kometą zwiastującą ciemną przyszłość Zbawiciela. Także podarowana przez jednego z mędrców mirra, czyli wonna żywica używana dawniej do balsamowania zwłok, miała jakoby pełnić funkcję przepowiadającą śmierć Jezusa.
Kolejny znak zapytania pojawia się w związku z brakiem jakichkolwiek zapisów o tym, co działo się między 12. a 30. rokiem życia Jezusa. Brak wzmianek
w Ewangelii pozostawił duże pole do powstawania legend czy mitów. Może po to, by zdobywać mądrość, okazywaną w czasie uzdrowień w Galilei, Chrystus ruszył w świat i dotarł aż do Anglii, gdzie druidzi przekazali mu swe dziedzictwo? Może w domowym zaciszu uczył się fachu Józefa, by zostać cieślą?
W programie przyjrzymy się także historii chusty Weroniki, której prawdziwość - tak jak Całunu Turyńskiego - była niejednokrotnie poddawana w wątpliwość. Gdy religia chrześcijańska zaczęła się rozpowszechniać, ludzie potrzebowali obiektu kultu, chcieli wiedzieć, jak wyglądał Jezus. Każdy nowoodkryty wizerunek budził ogromny entuzjazm wiernych, jednocześnie stając się też obiektem szczegółowych badań naukowców. Tych drugich, bardziej niż potwierdzenie tożsamości osoby, której ciało odbiło się na materiale, interesował sam fakt jego utrwalenia przez tak długi czas.
Premiera programu: czwartek, 25 grudnia, o godz. 19:30.
